2013


09.09.2013 rok
Powiatowa Uroczystość Kombatancka

Zarząd TPZ Ducatus, reprezentował Towarzystwo podczas Powiatowej Uroczystości Kombatanckiej w Ziębicach. Uroczystość która odbyła się 7 września, umiliła piękna, wakacyjna wręcz pogoda. Maszerując ulicami miasta przy dźwiękach reprezentacyjnej orkiestry wojskowej Wyższej Szkoły oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, z całym pochodem dotarli do Bazyliki Mniejszej w Ziębicach gdzie odprawiono mszę św. za kombatantów, sybiraków i członków ich rodzin. Kolejna część kombatanckiego święta odbyła się pod pomnikiem Orła Piastowskiego w Ziębickim Parku. Tam, po apelu poległych prezes TPZ Ducatus Barbara Jankowiak oraz skarbnik Towarzystwa Mirosław Bilat, złożyli wiązankę kwiatów w miejscu tablic pamiątkowych. Tą podniosłą, patriotyczną uroczystość zakłócała tylko jedna myśl; tak mały udział młodzieży i dorosłych w święcie tych którym należy się honor i nasza wdzięczność.


05.09.2013 rok
Ducatusowa Tradycja - u Cyryla

W ostatni wakacyjny weekend (31 sierpnia 2013 r.), członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus” zaplanowali ekologiczną akcję sprzątania okolic źródełka kombatancia. Wyposażeni w miotły, grabie i worki na śmieci, w sobotnie popołudnie całą ekipą udaliśmy się do ziębickiego lasu. Jakże miłe było nasze zaskoczenie; okolice źródełka były stosunkowo czyste. Tak że pracy było niewiele. Ale jak zawsze, z entuzjazmem wykonaliśmy swoje zadanie. Pracowało 11 członków Towarzystwa, członkowie ich rodzin oraz osoby, które skorzystały z naszego zaproszenia do wspólnej pracy. W sumie w akcji wzięły udział 22 osoby. Najmłodszymi strażniczkami czystości tego pięknego zakamarka naszego lasu były Marysia Łojowska i Wiktoria Stachurska. Obie dziewczynki dzielnie zbierały papiery w okolicy źródełka. Na zakończenie prac, TPZ Ducatus zamontował przy źródełku tablicę z prośbą skierowaną do odwiedzających to miejsce, o zachowanie porządku. Jak zwykle pracę zakończono wspólnym grillowaniem.
kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć
26.06.2013 rok
UWAGA! KONKURS!

TPZ Ducatus ogłasza konkurs pt. CIEKAWE A NIEZNANE MIEJSCA GMINY ZIĘBICE.

Na prace konkursowe czekamy do 31 sierpnia.

Wynik Konkursu będzie ogłoszony w gablocie TPZ i na stronie www.ducatus.org.pl.

Najciekawsza praca będzie zamieszczona w przygotowywanym folderze.

Dla zwycięzców przewidujemy nagrody rzeczowe.

REGULAMIN KONKURSU

14.06.2013
Jak to było

W styczniu 2003 roku pod numerem 149786 w KRS we Wrocławiu zarejestrowano statut TPZ ,,Ductus'' tym samym oficjalnie potwierdzono powstanie takiej organizacji. Powołało ją do życia 15-tu zapaleńców , którzy od roku spotykali się określając ramy działania. Pierwszym prezesem zastał inicjator Stanisław Popardowski, drugim - charyzmatyczny Jurek Kopacz. Liczba naszych członków jest prawie stała, zawsze ok. 20 [teraz 21osób] .Nie zawsze są to te same osoby, ale cel ten sam. 14.06.2013 roku świętowaliśmy ze wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego wizerunku. A mamy się czym pochwalić . Działamy wielokierunkowo- wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i uzupełniając istniejące braki w różnych sferach. Co zrobiliśmy? -14 wystaw, 26 tablic na zabytkach, 3 rajdy piesze, 4 konkursy, 3 turnieje w Boole, 1 w Cymbergaja, Święto Bramy Paczkowskiej, 2 sprzątania ,,Żródła cyryla'', Jarmarki , 4 debaty, Urząd bliżej obywatela-3592 szt oddanych PIT-ów, 5 wycieczek , 13 dzieci było na obozach wypoczynkowych... Po co się chwalimy-żeby pokazać że można , że Tu w Ziębicach też może być lepiej.

Punktualnie o 12.00 spotkaliśmy się by złożyć kwiaty na grobach Tych co odeszli. Ponieważ ,,Nigdy tak wielu , tak wiele -nie zawdzięcza tak niewielu''. Minęło już prawie 2 lata, kiedy niespodziewanie odszedł Jurek-ale jego wizje i praca są ciągle żywe.kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

Na ,, Orlik'' przybyli prawie wszyscy członkowie TPZ oraz dyr OOiO A. Regner , J .Rejnowski , oraz licznie młodzież i dzieci. Było sportowo , wesoło i cieszyło że od razu ,,Pilkarzyki'' oraz stół do ping-ponga zostały otoczone chętnymi do grania.

Po rozgrywkach, sportowych udaliśmy się do restauracji ,, Ratuszowa'' gdzie czekały na nas kolejne emocje. Najpierw część artystyczna-uświetniły ją uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4, potem podziękowania, stare fotografie , tort, upominki dla wszystkich gości i członków , wspomnienia .Dziękujemy wszystkim gościom oraz byłym członkom za przybycie i wiele miłych słów.

26.06.2013 rok
PRZEKAZANIE SPRZĘTU SPORTOWEGO

Towarzystwo Przyjaciół Ziębic,,Ducatus'' jako Organizacja Pożytku Publicznegoza nadrzędny cel zbiórki funduszy z 1%ma ;wypoczynek dzieci i młodzieży,ich rozwój sportowy,kulturalny.Działając już 10 lat sfinansowaliśmy

Teraz przyszła kolej na coś nowego.W tym roku po raz pierwszy z zebranych środków z 1 % zakupiliśmy sprzęt sportowy tj;stół do ping-ponga i ,,piłkarzyki'', z którego będzie korzystała młodzież i dzieci .Przekazaliśmy ten sprzęt na najlepsze ręce- ręce dyrektora OOiO w Ziębicach pana Andrzeja Regnera , który nadzorując obiekty sportowe i szkoły w sposób najefektywniejszy zagospodaruje ten dar. Dar nie tylko od nas - ale od wszystkich ,,darczyńców''którzy wpłacili 1% swojego podatku na nasze konto.Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.

Po przekazaniu odbyły się pierwsze mecze.Było bardzo wesoło.Do gry włączyli się wszyscy. Kibicom smakowały cukierki, a zwycięscy otrzymali gadżety z naszym logiem


kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć
20.06.2013 rok
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus” z radością informują, że w bieżącym roku przypada piękny jubileusz- X-lecia działalności Towarzystwa.

A wszystko zaczęło się w 2002 roku. Wtedy to zebrała się grupa ludzi- pasjonatów historii, tradycji, przyrody naszego miasta i jego okolic. Ich spotkanie zaowocowało powołaniem do życia stowarzyszenia, którego głównym celem było działanie na rzecz lokalnego środowiska. Za nazwę przyjęto hasło „Ducatus” nawiązujące do książęcej historii naszego miasta liczącego już ponad 750 lat.

Towarzystwo Przyjaciół Ziębic zostało zarejestrowane we wrocławskim sądzie 31 stycznia 2003r. Jedną z naszych pierwszych inicjatyw, było opracowanie tablic informacyjnych na zabytkach Ziębic. Widząc w naszym mieście perełkę dla turystów, tablice (zamontowane do dziś na zabytkowych murach), opracowaliśmy w trzech językach.

Od 2004 roku organizowaliśmy na ziębickim Rynku Świąteczne Jarmarki. Wystawiali na nich swoje stragany miejscowi handlowcy. Takich jarmarków przygotowaliśmy cztery. Imprezy te były promocją rodzimych wytwórców i handlowców. W tym też roku ruszyła nasza strona internetowa- aktywna do dziś ( zapraszamy na: www.ducatus@org.pl). Jako priorytet przyjęliśmy działania na rzecz młodzieży. Stąd też już w 2004 roku zorganizowaliśmy dla nich kurs na „społecznych przewodników po Ziębicach”. Gdy w kwietniu 2005 roku uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego, podjęliśmy decyzję, że całą kwotę uzyskaną od darczyńców (jako 1% podatku), przeznaczamy na wypoczynek, edukację i sport dzieci i młodzieży. Od tego też roku na mocy porozumienia z Burmistrzem Ziębic, staliśmy się zarządcą słupów i tablic ogłoszeniowych w Ziębicach.

Od 2005 roku z promocją Ziębic wyruszyliśmy poza stare mury miasta. Przygotowaliśmy stoisko promocyjne (z ulotkami, mapami, gadżetami związanymi z Ziębicami) na festiwal NON STOP we Wrocławiu oraz festyn „Świat się dowie o Henrykowie”. Odwiedzających nasze stoisko częstowaliśmy swojskimi przysmakami (cóż jest lepszego na festynie od pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem?). W tym też roku nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W sierpniu tego roku, razem z młodzieżą z Izraela i USA porządkowaliśmy cmentarz żydowski i synagogę w Ziębicach. 11 sierpnia tego roku ,w ziębickiej synagodze odbyło się piątkowe nabożeństwo szabasowe.

Rok 2006 upłynął nam głównie na pracach porządkowych małego lokalu przy Placu Strażackim 5. Ten mały lokal po kilkuletnich staraniach stał się nasza siedzibą. Tam, jedno z dwóch pomieszczeń przeznaczyliśmy na Galerię. Chcieliśmy w Galerii „5”, prezentować mieszkańcom gminy ciekawe kolekcje, zdjęcia, obrazy Ziębiczan. Okazję do wystawy stworzyliśmy sami, organizując konkurs fotograficzny „Cztery pory roku w gminie Ziębice”. Zdjęcia nadesłane na konkurs były artystyczne i profesjonalne; dziś niektóre z nich figurują na widokówkach z naszego miasta. W 2006 roku- roku wyborów samorządowych -zorganizowaliśmy dla mieszkańców gminy debatę w ZCK Ziębice. Debata przebiegająca pod hasłem „Masz głos- masz wybór” była strzałem w dziesiątkę; z kandydatami na radnych i burmistrza spotkała się pełna sala Ziębickiego Centrum Kultury.

Kolejny rok przyniósł nowe możliwości. Po licznych staraniach udało nam się zaprosić do Ziębic pracowników ZUS-u, Urzędu Skarbowego i Sądu Rejonowego z Ząbkowic Śląskich. Dzięki temu wszyscy chętni mogli w siedzibie Ducatusa skorzystać z porad prawnych, emerytalnych, czy też złożyć zeznania podatkowe PIT. Do Galerii „5” zaprosiliśmy chętnych na wystawę „Historia browarnictwa na Dolnym Śląsku”. Rok 2007 to również rok naszej pierwszej akcji ekologicznej; uzbrojeni w odpowiedni sprzęt karczowaliśmy teren wokół pięknego Źródełka cyryla. A we wrześniowy weekend 2007 roku, zorganizowaliśmy I Święto Bramy Paczkowskiej.

W 2008 roku, kontynuowaliśmy najlepsze nasze pomysły. W Galerii „5” eksponowaliśmy dwie wystawy cieszące się wielkim zainteresowaniem. Najpierw była to wystawa „Historia w kamieniu- rzecz o słupach granicznych”, a potem wystawa fotograficzna „Impresje zjazdowe absolwentów LO Ziębice”. Dzieciom i młodzieży zaproponowaliśmy dwa piesze rajdy szlakiem Granicy Św. Jana. Był to doskonały pomysł (nam też przydało się trochę ruchu). 16-osobową grupę uczniów z gminy Ziębice zaprosiliśmy na wycieczkę edukacyjną do stolicy. Podczas wyjazdu pod hasłem „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, młodzież zwiedziła m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki „Kopernik”. Wyjazd sfinansowaliśmy z funduszy 1% podatku.

Rok 2009 to trzeci już rajd; tym razem wypad do Kamienia Książęcego koło Sulisławic. Całymi rodzinami pracowaliśmy przy Źródle cyryla, porządkując ten -często odwiedzany przez Ziębiczan- zakątek lasu. W ZCK Ziębice przeprowadziliśmy dla wszystkich zainteresowanych lokalnymi sprawami dwie debaty –„Masz głos, masz wybór”. W ramach działań edukacyjnych odbyły się ponadto warsztaty fotograficzne. Przygotowaliśmy również pogadankę „Miód darem natury”. Młodzież uczestnicząca w tej prelekcji, obejrzała wystawę poświęconą pszczelarstwu i wykorzystaniu miodnych darów.

Rok 2010 był przebogaty w działania. Galeria „5” zapraszała wszystkich na wystawę „Jan Paweł II w filatelistyce” oraz na wystawę rękodzieł „Igłą malowane”. W ramach działań sportowych, zorganizowaliśmy szkolenie poświęcone coraz modniejszej formie spędzania aktywnie wolnego czasu- nordic walking. Z okazji Dni Ziębic, zaprosiliśmy chętnych na turniej cymbergaja. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła grupie 45 dzieci i młodzieży dwudniowa wycieczka na Pola Grunwaldzkie. Tam pełną piersią wdychaliśmy klimat epoki- średniowiecznych rycerzy i ich pocztów. Tego też roku zaprosiliśmy grupę młodzieży do Planetarium.

W kolejnym roku, przeprowadziliśmy pierwszy w Ziębicach turniej indywidualny i zespołowy w boule. Na specjalnym torze- bulodromie stanęło w szranki 8 drużyn. Wakacje 2011 roku dla grupy 40 uczniów ze szkół gminy Ziębice, rozpoczęły się wycieczką „Początki państwa polskiego”. A w Galerii wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna „Oni budowali polskie Ziębice”. Wielu zwiedzających, ze łzami w oczach na zdjęciach prezentowanych na wystawie odszukało swoich bliskich.

W 2012 roku Galeria „5” zamieniła się w bajecznie kolorową wystawę, misternych pisanek i kartek świątecznych. Można było podziwiać co potrafią zręczne ręce człowieka. Na bulodromie przeprowadziliśmy II Turniej boule z obsadą polsko –amerykańską. Na wakacje zaproponowaliśmy młodzieży wycieczkę „Dolny Śląsk jakiego nie znacie”. Skorzystało z tej ciekawej, edukacyjnej wyprawy 40 młodych ludzi. Galeria „5” była miejscem ważnego spotkania. Gościliśmy bowiem honorowego obywatela Ziębic pana Tadeusza Tellera. Na spotkanie z artystą (i wystawą jego prac) zaprosiliśmy pracowników byłych zakładów ceramicznych. Był to wieczór pełne wspomnień.

Obecny rok- 2013 - rok naszego jubileuszu -rozpoczęliśmy edukacyjnym spotkaniem poświęconym profilaktyce chorób nowotworowych. Jak co roku, zaprosiliśmy Ziębiczan do składania w naszej siedzibie deklaracji PIT. Zaczęliśmy również przygotowania do naszych 10 urodzin.

Na przestrzeni tych, lat zmieniali się członkowie Towarzystwa, formy i metody działań. Ale cel Ducatusa był zawsze ten sam- działanie na rzecz mieszkańców gminy Ziębice, promocji miasta i wspieranie rozwoju naszej młodzieży. Na następne dziesięciolecie planujemy kontynuować te formy pracy, które najlepiej służą lokalnemu środowisku.

Dziękujemy wszystkim instytucjom z którymi w ciągu dziesięciolecia współpracowaliśmy: Urzędowi Gminy, Muzeum w Ziębicach, ZCK Ziębice, Nadleśnictwu Henryków, Stowarzyszeniu LGD Qwsi, OOiO Ziębice, wszystkim szkołom z terenu gminy Ziębice.

Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierają- dobrym słowem, zainteresowaniem naszą pracą, odwiedzinami naszego biura czy też 1 % podatku. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

View all
Get your own
kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć
10.06.2013 rok
PLAN OBCHODÓW W DNIU 14 CZERWCA 2013 ROKU

1.Złożenie kwiatów na grobach naszych kolegów- godz . 12 00 [ spotykamy się na cmentarzu przy kaplicy ]

2. Przekazanie na ręce Dyrektora OOiO Ziębice sprzętu sportowego dla młodzieży ziębickiej- Boisko Orlik - godz 17;30

3.Spotkanie członków TPZ Ducatus i zaproszonych gości- Restauracja Ratuszowa- godz 18;00

10.06.2013 rok
Walne zebranie

W dniu 22 maja 2013 roku odbyło się ,,Walne zabranie członków'' . Na zabranie przybyło 12 osób. Najważniejsze tematy;

- zatwierdzenie bilansu za 2012 rok i udzielenie absolutorium zarządowi
- wybrano nowego wice-prezesa TPZ,,Ducatus''. Została nią Beata Stadnicka -gratulujemy .
-podsumowano Akcje -Urząd bliżej obywatela, w akcji PIT łącznie w marcu i kwietniu złożono 391 samych druków PIT.
- ustalono plan obchodów 10-cio lecia
25.03.2013 rok
Życzenia Wielkanocne
Najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dungusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie

życzy Ducatus
25.03.2013 rok
PIT-y odebrane

22 marca urzędniczka Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich odbierała osobiście w naszej siedzibie deklaracje za 2012 rok . Odwiedziło nas około 200 osób , przy tym złożono samych PIT ów 181 szt. Cieszymy się za tak liczny udział mieszkańców -co potwierdza słuszność i potrzebę prowadzenia takiej akcji. Przypominamy jednocześnie że 12 kwietnia w godz 8 30 - 14 00 będzie gościł w naszej siedzibie pracownik US i odbierał deklaracje.

06.03.2013 rok
PIT-y w Ducatusie

W dniach 22 marca i 12 kwietnia 2013 w godz. 8.30-13.30 będzie można złożyć druki PITów w naszej siedzibie. Przyjadą pracownicy Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich i osobiście będą odbierać druki.

Serdecznie zapraszamy.

Jednocześnie przypominamy że cały czas można otrzymać druki PIT i instrukcje do nich.

05.02.2013 rok
Profilaktyka zdrowotna w Ducatusie

Spotkanie członków TPZ Ducatus z dnia 2 lutego było nietypowe. Rozpoczęło się bowiem wystąpieniem młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach. Uczniowie przedstawili zebranym własną prezentację zgłoszoną na ogólnopolski konkurs „Mam haka na raka”. Prezentacja dotyczyła konieczności badań profilaktycznych skierowanych na czerniaka złośliwego. Młodzież z opiekunem – Danuta Woyciechowską spotkała się z żywym zainteresowaniem słuchaczy - podały różne pytania i opinie. Członkowie Ducatusa ocenili również zaprezentowane przez uczniów plakaty o raku skóry. Postanowiono, że kierując się wagą problemu, plakaty, ulotki i inne materiały przygotowane przez uczniów ZSP Ziębice, będą eksponowane w siedzibie Ducatusa - Galerii „5” w miesiącu marcu. Dzięki temu będą mogli zapoznać się z nimi mieszkańcy Ziębic odwiedzający siedzibę Towarzystwa.

W drugiej części spotkania, zebrani omówili plan pracy na rok 2013. Dla TPZ Ducatus to rok wyjątkowo ważny ze względu na jubileusz 10-lecia działalności Towarzystwa. Najwięcej uwagi poświecono planowanej broszurce o Ziębicach i okolicach, która ma pokazać uroki naszego miasta mniej znane mieszkańcom i gościom odwiedzającym Ziębice.

Prezes TPZ Ducatus– Barbara Jankowiak odczytała podziękowanie dla Janusza Zwolińskiego reprezentującego Polski Związek Działkowców w Ziębicach, za nieodpłatne przekazania dla TPZ Ducatus 2 m2 drewna opałowego i całokształt owocnej współpracy między organizacjami.

Zdjęcia z pokazu


kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć