Dachy płaskie – wady i zalety

Wybierając dach płaski myśli się przede wszystkim o korzyściach i oszczędnościach. Nie zawsze jednak to wystarczy. Przed ostatecznym wyborem, warto poznać tez wady.

Zalet więcej
Najważniejszą zaletą dachu płaskiego jest energooszczędność. Jeśli został on poprawnie przygotowany, wówczas dom nie oddaje tak szybko ciepła, przez co jego ogrzewanie w sezonie zimowym jest zdecydowanie łatwiejsze. Powierzchnia do ogrzania jest też mniejsza, gdyż w domu nie ma skosów i pustych przestrzeni. Na dachu można zainstalować zielony teren lub miejsce rekreacyjne. Często dachy wykorzystywane są jako górne tarasy. Dodatkowo, na dachach można instalować świetliki co sprawia, że w pomieszczeniu jest więcej światła.

Kilka problemów
Jednym z częściej pojawiających się problemów w kontekście dachów płaskich jest obciążenie konstrukcji dachu śniegiem lub problem z odprowadzaniem wody opadowej. Istnieje ryzyko, że zalegający śnieg uszkodzi konstrukcję (dojdzie do jej zawalenia), natomiast stojąca woda opadowa sprawi, że dach będzie przeciekał. Jest to poważne zagrożenie w polskim klimacie, jednak jeśli wykona się odpowiednie nachylenie dachu płaskiego, zastosuje właściwy system odwodnienia i hydroizoalcji, problemy te można wyeliminować jeszcze na etapie konstrukcji dachu.

Podjęcie decyzji
Wybierając dach płaski należy rozważyć wszystkie za i przeciw takiego wyboru. Mając świadomość nie tylko samych korzyści, ale również problemów, można się do nich odpowiednio wcześnie przygotować lub znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Jeśli chodzi o przeciekanie czy wilgotność, wystarczy wybrać odpowiednie materiały i konstrukcję dachu czy też przeprowadzić konserwację dachu. Również przed ewentualnym obciążeniem konstrukcji dachu przez śnieg, można się wcześniej zabezpieczyć. Wystarczy zainstalować właściwy system odśnieżania. Każda wada czy niedogodność wynikająca z zastosowania dachu płaskiego, jeśli jest wcześniej znana, może być ograniczona. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji nie warto koncentrować się wyłącznie na pozytywnych aspektach. Dzięki temu zyska się bardziej trwałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych konstrukcję.

Dach płaski to obecnie jedno z częściej wybieranych typów pokryć. Wykorzystuje się go zarówno w budynkach przemysłowych, jak i jednorodzinnych lub w blokach. Choć dach płaski ma wiele zalet, podejmując decyzję o jego budowie, należy uwzględnić również pewne wady. W ten sposób zyska się pewność, że podjęło się słuszną decyzję, a dach spełni swoje zadania.

Wcześniejszy post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *