s
27.11.2012 rok
SPOTKANIE W DUCATUSIE - JAK POWSTAŁ ORZEŁ PIASTOWSKI

Każdy turysta odwiedzający Ziębice, zwraca uwagę na wielkie rozpostarte skrzydła Orła Piastowskiego – największego w Europie ceramicznego pomnika. Pomnik Orła usytuowany na Górze Piaskowej w ziębickim Parku Miejskim stał się wizytówką naszego miasta.

Jego historia sięga lat 70-tych. Projekt pomnika narodził się w sercach wielkich ziębiczan: panów Stanisława Oziębłowskiego i Stanisława Firleja. Uzupełniła to wyobraźnia twórcza architekta, rzeźbiarza – artysty pana Tadeusza Tellera. I tak, od 1972 roku nad Ziębicami góruje monumentalna sylwetka Orła Piastowskiego.

Ale droga od projektu do wykonania była długa i niełatwa. W prace nad pomnikiem zaangażowali się pracownicy Ziębickich Zakładów Maszyn Ceramicznych i Kamionki. Tam w laboratorium, w formowni, na piecach, z mieszanin różnych glin w temperaturze ponad 1200 stopni powstawały poszczególne 157 elementów tworzących pomnik.

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus”, 26 listopada w siedzibie towarzystwa odbyło się spotkanie pana Tadeusza Tellera (od 2007 roku honorowego obywatela Ziębic) z pracownikami ZZMCiK i wszystkimi, którzy chcieli skorzystać z zaproszenia Ducatusa. Goście obejrzeli wystawę zdjęć dotyczących prac pana Tadeusza Tellera nad pomnikiem Orła Piastowskiego i innymi dziełami twórcy. Warto nadmienić, że wystawa malarstwa i rzeźby tego artysty od ponad miesiąca eksponowana jest w ZCK Ziębice. Zebrani wysłuchali prelekcji pana T. Tellera na temat jego starych i obecnych pasji artystycznych i naukowych. Po czym zarówno architekt jak i przybyli pracownicy byłych zakładów ceramicznych, odpowiadali na pytania dotyczące prac nad pomnikiem i historii jego powstania. Ta część spotkania była dla ziębiczan szczególnie pasjonująca. Niektórzy skrupulatnie zapisywali szczegóły procesów technologicznych stosowanych w zakładach ceramicznych i zastosowanych podczas prac nad pomnikiem. Tak zrodziła się myśl, aby „ocalić od zapomnienia” historię powstania Orła Piastowskiego i innych pomników ceramicznych w Ziębicach, które wyszły spod rąk pana Tadeusza Tellera.

Przewodnicząca TPZ Ducatus pani Barbara Jankowiak -prowadząca spotkanie- skrzętnie notując wszystkie informacje jakie padały na wernisażu, może przekazać je wszystkim zwiedzającym wystawę w Ducatusie. Jest to propozycja adresowana szczególnie do młodzieży, dla której lata 70-te to już prehistoria.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus” serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na spotkanie. Słowa szczególnych podziękowań kierujemy do pana Tadeusza Tellera oraz osób związanych z zakładami ceramicznymi: pani Barbary Cygal, Haliny Wolf, Genowefy Chmielowskiej oraz pana Henryka Temczyńskiego.

Wszystkie informacje dotyczące powstania projektu pomnika Orła Piastowskiego i prac nad jego wykonaniem są dla członków TPZ Ducatus bardzo cenne- to przecież nasza historia.

Zdjęcia z wystawy

Kliknij, aby powiększyć
08.11.2012 rok
ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

Zapraszamy do GALERII 5, w której już 12 listopada odbędzie się wystawa twórczośœci znanego artysty pana Tadeusza Tellera. Pan Tadeusz Teller związany jest z Ziębicacmi od wielu lat. W latach 60-tych i 70-tych aktywnie współpracował z ZMCiK jako projektant i wykonawca wielu dzieł z ceramiki do których należą: Orzeł Piastowski, Fontanna w Parku, Muszla Koncertowa. Dziśœ te obiekty są wizytówką Ziębic. Pan Tadeusz Teller współorganizował w Ziębicach wiele wystaw i plenerów rzeŸbiarskich o zasięgu ogólnopolskim. Od lat Pan Tadeusz Teller współpracuje z Ziębickimi szkołami ponadgimnazjalnymi.

Uchwałą Rady Miejskiej w Ziębicach z dnia 26 lipca 2007 roku nadano Panu Tadeuszowi Tellerowi honorowe obywatelstwo Gminy Ziębice.

Tadeusz Teller pochodzi zKresów Wschodnich - urodził się w 1930 roku na Polesiu. Jego rodzina tragicznie doświadczyła represji obu okupantów: niemieckiego i sowieckiego.

Po wojnie ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej w 1961 roku. . Pracując (projektując różne obiekty) studiował plastykę na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiuw pracowni prosefora Xawerego Dunikowskiego. Jego prace malarskie, rzeźbiarskie i architektoniczne były eksponowane na różnych wystawach w kraju i zagranicą. Warto podkreślić ekspozycje jego prac poza granicami Polski: w Londynie i Nowym Yorku.

Artysta zdobył wiele wyróżnień i nagród za swą pracę artystyczna:
 • Wyróżnienie 3 prac w konkursie z zakresu urbanistyki na Dolnym Śląski - 1962 rok
 • Pierwsze miejsce w konkursie na pomnik dla 24 Pułku Ułanów dla Poloni Angielskiej - 1964 rok
 • Wyróżnienie za rzeźbę Wiatr dla teatru polskiego we Wrocławiu - 1967 rok
 • Projekt Amfiteatru we Wrocławiu zdobywa tytuł "Wrocławskie dzieło" - 1975 rok
 • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie za pomnik kobiety w Łodzi - 1977 rok
 • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie za pomnik Kościuszkowców w Warszawie - 1979 rok
 • Pierwsze miejsce w konkursie na projekt mauzoleum Princeton - USA - 1981 rok
 • Pierwsze miejsce w konkursie na projekt hotelu "Ramana Inn" W Nowym Yorku - 1982 rok
 • i wiele innych...

Jego akwarele urzekają świetlisytmi kolorami. Najcześciej poświęcone są okolicom Karkonoszy. Pejzaże różnych pór roku, malowane są z troską o nastrój.

Rzeźby Tadeusza Tellera wykonane są z różnych materiałów. Bawi się snycerką w drewnie, odkuwa w kamieniu, kuje i spawa metale, lepi tworzywa ceramiczne, powleka je glazurami i wypala.

Z Ziębicami jest związany od lat 70-tych. Tu stworzył wiele pomników i form tzw. małej architektury. Wizytówką jego Ziębickich prac jest pomnik Orła Piastowskiego. Stoi on na stoku Góry Piaskowej w obrębie Parku Miejskiego. Pomnik mierzy 9,20 m wysokości a rozpiętośc jego skrzydeł to 12 metrów. Składa się ze 157 elementów ceramicznych o wadze od 700 do 1500 kg wypalanych w wysokiej temperaturze w Ziębickich Zakładach Ceramicznych i Kamionki. Pomnik stoi na górze od 1972 roku. Ten ponumentalny pomnik - największa ceramiczna w Europie robi wielkie wrażenie na turystach odwiedzających nasze miasto. Wielkość "Orła" podkreśla umieszczenie go na szczycie wzgórza na potężnych blokach skalnych wykonanych z nieugiętego granitu. Kamienna podstawa pomnika podkreśla jego wielkość i symboliczną wymowę.

Innymi dziełami architektonicznymi Pana Tellera w Ziębicach jest

 • Ceramiczna fontanna w Parku Miejskim
 • Pomnik Orła Piastowskiego na murach obronnych koło muszli koncertowej
 • Pomnik Orła koło budynku ZCK Ziębice
 • Cały plac rekreacyjny z muszlą kocertową koło Osiedla Kopernika

Artysta zaprojektował również projekt fontanny, która miała być umieszczona w Rynku ziębickim "Piękna Ziębiczanka" - młoda dziewczyna trzymająca na ramieniu dzban z wodą - niestety realizacja pomnika nie doszła do skutku.

2012 rok
WIELKANOCNE RĘKODZIEŁO

W "Galerii 5" Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus", w dniach od 21 marca do końca kwietnia bieżącego roku, prezentowana była mieszkańcom gminy Ziębice autorska wystawa rękodzieła. Na wystawie swoje prace pokazały dwie ziębickie artystki- panie Janina Lacel oraz Małgorzata Staroń. Tematem przewodnim prezentowanych prac były tradycje świąt Wielkanocnych. Stąd zwiedzający mogli podziwiać wielobarwne pisanki, kartki świąteczne i stroiki. Każdy eksponat udostępniony zwiedzającym był misternym dziełem sztuki. Nic więc dziwnego, że wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pięciu tygodni Galerię % TPZ "Ducatus" odwiedziło 442 osoby. W grupie zwiedzających, była młodzież ziębickich szkół wraz z nauczycielami (co szczególnie cieszy członków Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus") całe rodziny i wiele osób indywidualnych. O artyzmie prezentowanych na wystawie prac świadczą wpisy ludzi umieszczone w pamiątkowej kronice Towarzystwa: "wspaniałe wrażenia.., piękno i bogactwo pomysłów.., śliczne cacuszka., inny świat.". Autorska wystawa rękodzieła pań Małgorzaty Staroń i Janiny Lacel, była już czternastą prezentacją eksponowana w Galerii 5 TPZ "Ducatus".

kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

Przed nami kolejne propozycje skierowane do wszystkich zainteresowanych na spędzenie miłych chwil wraz z TPZ "Ducatus". Od 15 maja (przez miesiąc) w Galerii 5 można obejrzeć fotograficzną wystawę podsumowującą gminną akcję "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia" i udział ziębickich wolontariuszy z PCK w akcjach ratowania polskich cmentarzy na Kresach. Serdecznie zapraszamy we wtorki i piątki w godzinach od 10:00 do 12:00.

Kliknij, aby przeglądać starsze artykuły
rutek.net