Jak buduje się dachy płaskie?

Trwałość dachu płaskiego uzależniona jest od tego, czy został dobrze zbudowany. Dlatego też, warto zatrudnić firmę znającą się na swojej pracy. Wówczas dach będzie inwestycją, która szybko się zwróci.

Wybór dachu
Przed rozpoczęciem budowy należy zastanowić się czy dach będzie nieużytkowy czy też będzie wykonany na nim ogród, taras czy parking lub inna przestrzeń. Wówczas bowiem konieczne jest stworzenie bardziej trwałej i odpornej na uszkodzenia konstrukcji dachowej. Decyzję tę należy podjąć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Dlatego właściciel budynku musi od początku wiedzieć jakie będzie przeznaczenie dachu płaskiego.

Kolejne warstwy
Na początku tworzy się konstrukcję, czyli strop. To on odpowiada za właściwą stabilność całego dachu. Następnie należy przygotować warstwę spadkową. To dzięki niej na dachu nie utrzymuje się woda. Dlatego też wybór odpowiedniego stopnia nachylenia dachu zapewnia ochronę przed przeciekaniem i przed wilgocią. Warstwa spadkowa tworzona jest albo bezpośrednio na stropie lub na ociepleniu. Następnie przeprowadza się termoizolację, dzięki czemu budynek nie oddaje ciepła, a dach się nie nagrzewa. Ochronę przed wilgocią i przedostawaniem się jej do wnętrza konstrukcji lub do poszczególnych warstw dachu płaskiego zapewnia hydroizolacja. Na koniec dach pokrywany jest dodatkowymi elementami. Ich wybór uzależniony jest od tego czy dach ma funkcję użytkową czy też nie. Z tego też względu, do wykończenia dachu można wykorzystać żwirek, płyty betonowe czy też ziemię i rośliny.

Kolejność ważna rzecz
Budując dach płaski nie można pomijać żadnej warstwy lub decydować się na inny układ niż ten wynikający z projektu. Tylko w ten sposób bowiem można zapewnić trwałość dachu i chronić go przed wilgocią czy negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych – w tym przede wszystkim przed deszczem i śniegiem. Jeśli kolejność nie zostanie zachowana lub dach zostanie wykonany z nieodpowiednich elementów, wówczas wilgoć czy inne czynniki zewnętrzne uszkodzą konstrukcję. Dlatego też decydując się na wybór firmy należy zrobić to dokładnie, kierując się ich doświadczeniem i wiedzą.

Budowa dachu płaskiego pochłania ogromne środki. Potrzebne są nie tylko dobrej jakości materiały, ale przede wszystkim firma, która umie poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Tylko jeśli dach zostanie zbudowane zgodnie z obowiązującymi standardami będzie służył bezawaryjnie latami. Jeśli popełnione zostaną błędy czy poczyni się niewłaściwe oszczędności, dach nie tylko będzie się psuł, ale też może zagrozić bezpieczeństwu osób, które przebywają w budynku.

Wcześniejszy post
Następny post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *