dodaj do ulubionych   ustaw jako startowa


CZY ? CZASOWO GALERIA BĘDZIE WYŁĄCZONA Z PRAC WYSTAWIENNICZYCH    

05.05.2011

Informujemy, że w 2011 r. "Galeria 5" będzie nieczynna. Nasze Towarzystwo przez lata organizowało wystawy w "Galerii 5", zainwestowało w jej modernizację i remont. Prezentowaliśmy tu, zawsze nieodpłatnie, dorobek lokalnych twórców i kolekcjonerów, w większości mieszkańców naszego miasta i gminy. Wszelkie nakłady finansowe jakie ponieśliśmy na te cele pochodziły ze składek naszych członków oraz pieniędzy zarobionych przez Towarzystwo. W związku z tym, że koszty tej działalności stale rosły, poprosiliśmy w roku ubiegłym Gminę Ziębice o dofinansowanie działalności naszej galerii w kwocie 150 zł miesięcznie - głównie na ogrzewanie zimą, oświetlenie oraz zakup niezbędnych materiałów do organizacji wystaw. Niestety takiego dofinansowania nie otrzymaliśmy. W bieżącym roku wystartowaliśmy w konkursie zadań publicznych Gminy Ziębice z projektem zorganizowania w naszej galerii 2 wystaw, niestety również i ten nasz projekt nie zyskał uznania gminy. W związku z tym, że wszystkie prace jakie wykonujemy w naszym Towarzystwie na rzecz lokalnej społeczności, w tym również przygotowanie wystaw, wykonujemy całkowicie społecznie, a do tej pory dokładaliśmy do tych wystaw nasze własne pieniądze, uznaliśmy, że dalej tak być nie może. Skoro Gmina Ziębice uznaje działalność "Galerii 5" za zbędną, a nas nie stać na dalsze jej finansowanie, to zwieszamy naszą działalność   wystawienniczą. Nowe wystawy pojawią się w "Galerii 5" dopiero wówczas, kiedy pozyskamy sponsora lub nazbieramy z naszej działalności pieniądze umożliwiające przygotowanie nowych wystaw lokalnych twórców, kolekcjonerów, artystów. Podkreślamy, ze na utrzymanie oraz działalność wystawienniczą w naszej galerii nie przeznaczaliśmy nigdy i nie zamierzamy przeznaczać skromnych środków pozyskanych w ramach odpisu podatkowego 1% dla organizacji pożytku publicznego. Te pieniądze w całości przeznaczamy na edukacyjne wyprawy dla uzdolnionej młodzieży z naszego miasta i gminy! Działalność galerii była finansowana jedynie ze środków statutowych. Niestety obecne koszty energii elektrycznej, ogrzewania oraz materiałów niezbędnych do przygotowania wystaw są zbyt wysokie do udźwignięcia przez nasz skromny budżet, tak więc z przykrością zamykamy - mamy nadzieję, że czasowo naszą "Galerię 5" przy Placu Strażackim 5 w Ziębicach.
Zapraszamy do Galerii 5

08.04.2010

Po gruntownym i pilnym remoncie rozpoczynamy eksploatowanie Galerii 5, całość prac sfinansowana została z własnych środków Ducatusa pochodzących z naszej działalności gospodarczej. Nikt nie dołożył nam przysłowiowego grosza, tylko dzięki przykładnej gospodarce finansowej stać było nas na wykonanie tego remontu. na rok bieżący zaplanowane mamy 4 -5 ekspozycji własnych. Na tyle nas stać, nie znalazł uznania nasz wniosek do budżetu na rok 2010 o dofinansowanie funkcjonowania Galerii 5 w kwocie 150,00 złotych (sto pięć dziesiąt ) miesięcznie, dlatego tylko przy takiej ilości wystaw musimy pozostać.  Sezon wystawienniczy rozpoczynamy już 12 kwietnia,  pierwszą wystawą z cyklu  "Prezentacje Kolekcjonerskie". Pierwsza ekspozycja to "JAN PAWEŁ II  W FILATELISTYCE". Wystawa ta  to prezentacja drobnej części zbiorów fatalistycznych pana Mirosława BILATA. prezentowane będą znaczki pocztowe z wizerunkiem naszego papieża Jana Pawła II w V rocznice jego śmierci.
Remont  -  przepraszamy 

31.11.2009

W Galerii 5 rozpoczęto pilny remont, wymieniamy tynki ścienne przebudowie ulegnie także pion grzewczy. Całość prac sfinansowana będzie ze środków własnych Ducatusa.  Planowany termin zakończenia wyznaczono na dzień 20 stycznia 2010 roku. W związku z remontem ulega zmianie harmonogram planowanych kolejnych wystaw. 
"Miód darem natury" 

06.11.2009

Dziś zamknęliśmy ekspozycję wystawy "Miód darem Natury" na której prezentowaliśmy fotografię, eksponaty pszczelarskie : stare i nowe ule, narzędzia pszczelarzy, plastry miodu, produkty pszczół wosk, pyłek kwiatowy i oczywiście różne gatunki miodu. Hitem wystawy był ramka z ula wraz z żywą gromadką pszczół które na oczach oglądających pokazywały fragment życia w ulu. Zwiedzającym o pszczołach produkcji miodu w trakcie zwiedzania opowiadała p. Basia Jankowiak i prezes Ducatusa. Każdy zwiedzający poczęstowany został waflem z miodem.  W okresie od 21 września do 6 listopada 2009 wystawę odwiedziło 509 osób w tym liczne grupy młodzieży i dzieci szkół Ziębickich i Ząbkowickich.  Obecnie rozpoczynamy prace nad nową wystawą, tym razem będzie to wystawa fotograficzna Jacka Sobko, szczegóły niebawem na naszej stronie i w naszej gablocie przy ulicy Kolejowe 2. 
Prace w Galerii 5

11.09.2009

W dniu 11 września zamknęliśmy juz po warsztatową wystawę fotograficzną . Termin ekspozycji przedłużyliśmy do dnia 11 września aby dać możliwość jej obejrzenia uczynią ziębickich szkół. W okresie od 20 lipca do 11 września 2009 wystawę obejrzało 268 osób mieszkańców naszego miasta i turystów którzy odwiedzili Ziębice. Rozpoczęto przygotowania do następnej wystawy temat roboczy to "MIÓD" pod koniec września udostępnimy ją zwiedzającym, trwają tez prace nad ekspozycja która pokazywać będziemy pod koniec września w Strzelinie. Więcej szczegółów niebawem, proszę zaglądać na naszą stronę. 
Wystawa fotograficzna, prace po warsztatowe

20.07.2009

   

 Uczestnicy tegorocznych warsztatów fotograficznych prezentują swoje prace. Wystawa eksponowana będzie do końca sierpnia.  Zapraszamy do naszej Galerii 5 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14 ta.
Impresje zjazdowe - Wystawa fotograficzna

20.10.2008

„Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina” taki cytat był myślą przewodnią wystawy fotograficznej poświęconej Zjazdowi 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Ziębicach. I choć magiczny dzień 21 czerwca 2008r. już minął, zawsze warto powrócić myślami do tych miłych chwil. Wystawa była wynikiem współpracy Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO w Ziębicach a Towarzystwem Przyjaciół Ziębic „Ducatus”.  Na wystawie zaprezentowano około 70 zdjęć wykonanych przez różnych absolwentów liceum podczas zjazdu. Jej uroczyste otwarcie odbyło się w wigilię Dnia Nauczyciela tj. 13 października 2008r. W tym miłym spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Ziębic Pan Antoni Herbowski, Dyrekcja ZSO Ziębice, Zarząd TPZ „Ducatus”, emerytowani i obecni nauczyciele z LO Ziębice, przedstawiciele komitetu organizacyjnego zjazdu oraz przedstawiciele Rady Rodziców przy ZSO Ziębice. Wystawa udostępniona dla wszystkich zainteresowanych cieszy się dużym zainteresowanie już od pierwszych dni października. Dla wielu zwiedzających są to chwile wzruszeń – zdjęcia koleżanek i kolegów dają bowiem wrażenie jakby się zatrzymał czas. Warto więc wybrać się do Galerii „5” TPZ Ducatus.


"HISTORIA w KAMIENIU"   GALERIA 5

14.05.2008

Zapraszamy do naszej Galerii 5 na  wystawę  "HISTORIA w KAMIENIU"
Granica św. Jana, Krzyże pokutne, Zabytki wiejskie Ziemi Ząbkowickiej,
Henryków 1812 - 1945 Książę Wilhelm Ernst i inne zabytki.
Na wystawie prezentowane będą prace fotograficzne pana HENRYKA SŁAWCA. Ekspozycja udostępniona dla zwiedzających od dnia 21 maja 2008 roku.               Wstęp do Galerii wolny od opłat.
foto
GALERIA 5 PREZENTUJE

26.11.2007

24 listopada w „Galerii 5” Towarzystwa Przyjaciół Ziębic „Ducatus” odbyło się oficjalne otwarcie wystawy fotografii „Art Café w Ziębicach” prezentującej prace Gabrieli Kaziuk, Urszuli Kraczowskiej-Grucy, Barbary Rak, Agnieszki Rymszy, Henryka Sławca, Jacka Sobko, Marcina Szczepańczuka oraz Rafała Śledzia. Podczas wystawy obecni byli niektórzy uczestnicy wystawy, a także organizatorzy wydarzenia – przedstawiciele „Ducatusa” – m.in. prezes organizacji Jerzy Kopacz oraz gospodyni Galerii 5 – Małgorzata Jacheć. Dodatkowo ranga wydarzenia wzrosła dzięki udziałowi burmistrza Ziębic Antoniego Herbowskiego, który wręczył uczestnikom specjalnie przygotowane podziękowania za udział w projekcie oraz promocję Ziębic w siostrzanym Brighton. Pomysł wystawy został zaczerpnięty z miasta partnerskiego Ziębic – Brighton w USA. Art Café odbywa się tam od 2004 r. i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku, 22 września, prace pochodzących z naszej gminy artystów zostały tam po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane, natomiast zorganizowana w „Galerii 5” wystawa została przygotowana po powrocie prac z USA. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00 przy pl. Strażackim 5 w Ziębicach. Wystawa potrwa do 7 grudnia. Niewykluczone, że wkrótce w Galerii „Ducatusa” można będzie  podziwiać autorskie wystawy poszczególnych uczestników tegorocznej „Art Café”.                      ZAPRASZAMY

 tekst ; Agnieszka Rymsza


 REGULAMIN GALERII 5 

TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIĘBIC "DUCATUS" 

1. Galeria przeznaczona jest dla wszystkich którzy chcą zaprezentować mieszkańcom Ziębic swój dorobek artystyczny.
2. Eksponowanie prac w galerii jest nieodpłatne, właściciel eksponowanych prac zwraca jedynie koszty energii elektrycznej i wody wg wskazań liczników.
3. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziębic może odstąpić od pobierania opłat wymienionych w pkt. 2
4. Właściciel prac chętny do ich wystawienia w galerii powinien co najmniej na miesiąc przed planowanym terminem zgłosić się opiekuna galerii w celu ustalenia terminu i szczegółów wystawy.
5. Termin i szczegóły wystawy określa opiekam wystawy.
6. Każdorazowo opiekun galerii wraz z właścicielem prac określą na piśmie warunki i czas ich ekspozycji oraz udostępniania galerii zwiedzającym.
7. Wszystkie kwestie nie ujęte w niniejszym regulaminie będą uregulowane w piśmie wymienionym w pkt.6 niniejszego regulaminu.
 


Wszystkie prawa zastrzezone ©2007  Copyright by ducatus