dodaj do ulubionych   ustaw jako startowa

 

                          

"ZAMIAST DO FISKUSA
DAJ DO DUCATUSA"

KRS: 0000149786


08.11.2012 r. ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

Zapraszamy do GALERII 5, w której już 12 listopada będzie wystawa twórczoœci znanego artysty pana Tadeusza Tellera. Pan Tadeusz Teller zwišzany jest z Ziębicacmi od wielu lat. W latach 60tych i 70tych aktywnie współpracował z ZMCiK jako projektant i wykonawca wielu dzieł z ceramiki do których należš: Orzeł Piastowski, Fontanna w Parku, Muszla Koncertowa. Dzieœ te obiekty sš wizytówkš Ziębic. Pan Tadeusz Teller współorganizował w Ziębicach wiele wystaw i plenerów rzeŸbiarskich o zasięgu ogólnopolskim. Od lat Pan Tadeusz Teller współpracuje z Ziębickimi szkołami ponadgimnazjalnymi.

Uchwałš Rady Miejskiej w Ziebicach z dnia 26 lipca 2007 roku nadano Panu Tadeuszowi Tellerowi honorowe obywatelstwo Gminy Ziębice.


2012 rok PODZIĘKOWANIE

DZIĘKUJEMY SERDECZNIE WSZYSTKIM DARCZYŃCOM
którzy w tym roku 2012 przeznaczyli 1% swojego podatku na rzecz TPZ Ducatus. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać kwotę 1470 złotych. Mamy Przyjaciół-Sympatyków nie tylko w Ziębicach ale także między innymi w Warszawie, Wałbrzychu, Łodzi i Złotowie. Z uwagi na ochronę danych osobowych nie możemy wszystkim podziękować indywidualnie, dlatego czynimy to tą drogą. W tym roku z 1% zebranego w 2011 roku zorganizowaliśmy wycieczkę dla wyróżniającej się młodzieży w dniu 3 lipca - ,,Dolny Śląsk jakiego nie znacie'.

Ufam, że w 2013 roku przekazując 1% podatku na rzecz DUCATUSA znajdziecie się państwo w gronie naszych wiernych,oddanych przyjaciół i darczyńców.


2012 rok Dolny Śląsk jakiego nie znacie

Tradycją stało się już, że Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" działając jako organizacja pożytku publicznego, całą kwotę uzyskaną jako 1% podatku od darczyńców, przeznacza na sfinansowanie wypoczynku letniego młodzieży z terenu gminy Ziębice. Warto przypomnieć chociażby wycieczkę pod Grunwald z okazji 600-lecia bitwy z Krzyżakami w 2010r., czy ubiegłoroczna wycieczkę "Piastowskim Szlakiem".

Na te wakacje TPZ "Ducatus" przygotowało dla dzieci i młodzieży ofertę jednodniowej wycieczki edukacyjnej na miarę swoich możliwości. Marek Łakomiec opracował ciekawy program wypadu "Dolny Śląsk jakiego nie znacie". ale młodzież mogła poznać miejsca rzadziej zwiedzane. W wycieczce przeprowadzonej jako inauguracja wakacji ( lipca 2012r,) wzięli udział uczniowie wszystkich szkół gminnych: SP nr 2 w Ziębicach, SP nr 4 w Ziębicach, ZSS w Henrykowie oraz Gimnazjum Publicznego w Ziębicach. Uczniów wyróżnionych udziałem w tej (dla uczestników całkowicie bezpłatnej) wycieczce wytypowały same szkoły. Zgodnie z intencją organizatorów, były to dzieci zaangażowanie w życie szkoły i wykazujące wzorową postawę uczniowską. Dolny Śląsk razem z członkami "Ducatusa" jako opiekunami grupy poznawało 36 młodych ludzi. Wszyscy uczestnicy edukacyjnego, wakacyjnego wypadu wrócili pełni wrażeń.

Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" za pośrednictwem prasy składa serdeczne podziękowania dyrektorowi OOiO panu Andrzejowi Regnerowi za pokrycie kosztów przejazdu i bezpłatny wynajem autokaru, dzięki któremu możliwa była super wycieczka dla wyróżnionych dzieci.Plan wycieczki:
  • Szczawno Zdrój[park,pijalnia wód,sanatorium nr 1]
  • Zamek Książ [tarasy,zamek, stadnina]koni]
  • Wałbrzych-palmiarnia
  • obiad

2012 rok Informator Ekonomii Społecznej

Jest nam niezmiernie przyjemnie że zostaliśmy zauważeni i docenieni. W czerwcu 2012 roku został wydany ,,Informator Ekonomii Społecznej'' i na 35 stronie znajduje się obszerny artykuł o TPZ Ducatus- pod tytułem ,,Wizytówka Ziębic''. Zostaliśmy umieszczeni wśród wielu wspaniałych organizacji.Ciekawych odsyłamy do strony
2012 rok WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW TPZ DUCATUS
28 czerwca 2012 roku odbyło się Walne Zebranie członkow TPZ Ducatus. Najwazniejsze punkty to
  • udzielono absolutorium Zarządowi i zatwierdzono bilans za 2011 rok,
  • wybrano i uzupełniono Komisję Rewizyjną ,
  • omówiono wycieczkę z 1%,
  • omówiono propozycje obchodów 10-lecia Ducatusa w 2013 roku

2012 rok TURNIEJ BOULE

W dniu 2 czerwca 2012 r na ziębickim booulodromie, który znajduje się na placu koło siedziby OSiR w Ziębicach przy ul. Wojska Polskiego 4 odbył się ,,I Turniej w Booule'' . Do turnieju zgłosilo się 12 uczestników [w tym 2 dziewczynki z USA, które w ramach wymiany gosciły w Ziębicach] - turniej miał więc charakter międzynarodowy. W turnieju brali udział: Jędrzej Woyciechowski,Danuta Woyciechowska, ,Rebeca Wilson, Przemyłlaw Woyciechowski, Katarzyna Biernat, Beata Biernat, Karolina Kozak, Konrad Chwoliński, Barbara Jankowiak, Violetta Pawlicka, Dorota Tomaszewska, Kaitly Arnold.


Turniej przeprowadzono systemem pucharowym, a prowadził go nasz kolega Marek Łakomiec. Turniej odbył się w przyjemnej i sportowej atmosferze w wyniku której wyłoniono zwycięzców.


I miejsce zajął P.Woyciechowski
II miejsce J.Woyciechowski
III miejsce Beata Biernat

Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, i otrzymali ufundowane przez TPZ,,Ducatus'' nagrody - albumy. Po zakończeniu rozgrywek dla wszystkich uczestników zorganizowano grill. Była miła atmosfera, a kiełbaski i kaszanka wszystkim bardzo smakowała. Obecni byli członkowie ,,Ducatusa'': V.Pawlicka, D.Tomaszewska, M.Bilat, D.Woyciechowska, M.Łakomiec i B.Jankowiak.kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć
2012 rok WIELKANOCNE RĘKODZIEŁO

W "Galerii 5" Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus", w dniach od 21 marca do końca kwietnia bieżącego roku, prezentowana była mieszkańcom gminy Ziębice autorska wystawa rękodzieła. Na wystawie swoje prace pokazały dwie ziębickie artystki- panie Janina Lacel oraz Małgorzata Staroń. Tematem przewodnim prezentowanych prac były tradycje Świąt Wielkanocnych. Stąd zwiedzający mogli podziwiać wielobarwne pisanki, kartki świąteczne i stroiki. Każdy eksponat udostępniony zwiedzającym był misternym dziełem sztuki. Nic więc dziwnego, że wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pięciu tygodni Galerię % TPZ "Ducatus" odwiedziło 442 osoby. W grupie zwiedzających, była młodzież ziębickich szkół wraz z nauczycielami (co szczególnie cieszy członków Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus") całe rodziny i wiele osób indywidualnych. O artyzmie prezentowanych na wystawie prac świadczą wpisy ludzi umieszczone w pamiątkowej kronice Towarzystwa: "wspaniałe wrażenia.., piękno i bogactwo pomysłów.., śliczne cacuszka., inny świat.". Autorska wystawa rękodzieła pań Małgorzaty Staroń i Janiny Lacel, była już czternastą prezentacją eksponowana w Galerii 5 TPZ "Ducatus".

kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

Przed nami kolejne propozycje skierowane do wszystkich zainteresowanych na spędzenie miłych chwil wraz z TPZ "Ducatus". Od 15 maja (przez miesiąc) w Galerii 5 można obejrzeć fotograficzną wystawę podsumowującą gminną akcję "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia" i udział ziębickich wolontariuszy z PCK w akcjach ratowania polskich cmentarzy na Kresach. Serdecznie zapraszamy we wtorki i piątki w godzinach od 10:00 do 12:00.


2012 rok URZĄD BLIŻEJ OBYWATELA

W tym roku wzorem lat ubiegłych, po raz siódmy zorganizowaliśmy akcję,, Urząd bliżej obywatela'' ..Już od 25 stycznia 2012 rokuw siedzibie TPZ ,,Ducatus'' przy Placu Strażackim5 dostępne były druki do rozliczeń i instrukcje.Pracownice Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich trzykrotnie odwiedziły Ziębice odbierając druki pitów , udzielając różnych wyjaśnień, porad;17 lutego, 16 marca oraz 20 kwietnia. 17 lutego ze względu na silny mróz i złe warunki pogodowe odwiedziło naszą siedzibę tylko 42 osoby, ale juz 16 marca pracownice US odebrały 222 Pity. Łącznie w tym roku w ramach tej akcji odwiedziło naszą siedzibę 500 osób. Dziękujemy przemiłym Panią z US .A wszystkich mieszkańców zapraszamy do składania propozycji z jakimi urzędnikami[których urzędów ] chcieliby się spotkać.


ONI BUDOWALI POLSKIE ZIĘBICE...

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zapraszają na wspominkową wystawę fotograficzną w "Galerii 5" Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" w Ziębicach na Pl. Strażackim 5, od dnia 28 października do 30 listopada 2011 r., w dni powszednie: we wtorki i piątki od 10:00 do 12:00 oraz w środy i czwartki od Zwiedzanie w innym terminie mo16:00 do 17:00. , nr . 509 63 03 72.


   
KONIEC ZIĘBICKIEJ LIGI BOULE
W sobotę 1 października zakończono tegoroczny sezon Ziębickiej Ligi Boule. Rywalizacja wymyślona i zainicjowana przez Jurka Kopacza toczyła się na ziębickim bulodromie od wiosny bieżącego roku. Na początku ostatniego tegorocznego turnieju zebrani uczcili chwilą ciszy pamięć o jego inicjatorze i wieloletnim prezesie Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus"  Jurku Kopaczu. Do tegorocznych rozgrywek zapisało się 8 drużyn, czynnie w zawodach brało udział 6 drużyn. Przeprowadzono łącznie 6 turniejów w wyniku, których wyłoniono zwycięzców Ziębickiej Ligi Boule, którymi została drużyna Rupiecie - Muzeum z kapitanem Jarosławem Żurawskim, drugie miejsce zajęła ekipa Bulany - kapitan Grzegorz Łojowski, a trzecie miejsce drużyna Q-lki z kapitanem Agnieszką Rzepką. Szczegółowe wyniki poszczególnych etapów rozgrywek w zakładce Rozgrywki boule.
     

więcej zdjęć wkrótce


WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW TPZ "DUCATUS"

4.10.2011

   
W dniu 20 września 2011 R. w związku ze śmiercią członka założyciela i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziębic  "Ducatus" - Jurka Kopacza, odbyło się nadzwyczajne Walne Zebranie Członków TPZ Ducatus". Głównym celem zebrania był wybór nowego prezesa Towarzystwa. Podczas zebrania dotychczasowy Zarząd Towarzystwa został odwołany i powołano nowy Zarząd w następującym składzie:

Prezes: Barbara Jankowiak

Wiceprezes: Stanisław Łakomiec

Skarbnik: Mirosław Bilat


jurek

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 września (wtorek)
o godz.15 na cmentarzu w Ziębicach
GOSIA i ANDRZEJ  powiedzieli TAK ....

5.09.2011

 
Miło nam donieść, że 3 września br. nasza  koleżanka  GOSIA zmieniła stan cywilny poślubiając ANDRZEJA.  Przyjmijcie proszę życzenia od społeczności DUCATUSA :  

"NIECH TA NOWA DLA WAS DROGA, ŻYCIE WASZE WYPOGODZI W SZCZĘŚCIU I RADOŚCI, NIECH WAM KAŻDA CHWILA SCHODZI"


Wystawa fotograficzna w Galerii 5

31.08.2011

 
Tegorocznej jesieni, przed dniem Wszystkich Świętych, Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" zamierza przygotować wspominkową wystawę fotograficzną przypominającą ziębickich pionierów - mieszkańców Ziębic z lat 40, 50, 60 ,70- tych, którzy zapisali się w powojennych dziejach naszego miasta,  którzy  już od nas odeszli. W związku z tym zwracamy się do mieszkańców Ziębic z prośbą o odszukanie i czasowe udostępnienie nam fotografii, na których znajdziemy takie postacie. Prosimy Was przejrzyjcie swoje domowe archiwa i albumy fotograficzne, odnajdźcie tam fotografie z tamtych lat, na których znajdziemy ziębickich pionierów, imprezy, jakie niegdyś się w mieście odbywały i dostarczcie je do siedziby "Ducatusa". Wypożyczymy je zaledwie na kilka dni, zeskanujemy, a oryginały Wam oddamy. Na wystawie będziemy prezentowali tylko powiększone kopie Waszych zdjęć. Zdjęcia przyjmujemy i zwracamy w siedzibie "Ducatusa" na Placu Strażackim 5 we wtorki i piątki w godz. 1000 - 1200. Zorganizujmy razem tą wystawę, uczcijmy wspólnie pamięć ludzi, którzy tworzyli polskie Ziębice - czekamy na Wasze zdjęcia!
Relacja z wyprawy edukacyjnej szlakiem początków Państwa Polskiego 24-26.06.2011

30.06.2011

 

W piątkowy poranek 24 czerwca z Ziębic wyruszyła wyprawa edukacyjna "Ducatusa" szlakiem piastowskim. Uczestnicy wyprawy w dobrych nastrojach zajęli miejsce w autobusie i zabierając po drodze w Henrykowie resztę wycieczkowiczów ruszyli w stronę Trzebnicy - pierwszego punktu na trasie swojej wyprawy. W Trzebnicy w sanktuarium Św. Jadwigi rozpoczęli swoją przygodę z historią rodu Piastów nierozerwalnie związanego z początkiem polskiej państwowości. Po odwiedzinach trzebnickiego sanktuarium wyprawa wyruszyła na miejsce noclegu w Jankowie Dolnym koło Gniezna. Po przybyciu na miejsce, zjedzeniu kolacji i zakwaterowaniu w domkach campingowych nad pięknym Jeziorem Jankowskim zaplanowane było ognisko i puszczanie wianków z okazji nocy świętojańskiej. Niestety deszcz pokrzyżował nasze plany i te zajęcia zostały przełożone, poszukiwano jedynie kwiatu paproci w otaczającym ośrodek wypoczynkowy lesie. W drugim dniu wyprawy jej uczestnicy wyruszyli autobusem do Gąsawy odwiedzając tamtejszy kościół św. Mikołaja oraz pobliski pomnik księcia Leszka Białego, a później wyruszając kolejką wąskotorową do Biskupina, by tam przez kilka godzin zwiedzać prasłowiańską osadę oraz muzeum archeologiczne. Następnie wszyscy udali się nad Jezioro Gopło do Kruszwicy obejrzeć legendarną mysią wieżę, a przede wszystkim piękną kruszwicką kolegiatę. Po powrocie do ośrodka w Jankowie był czas na krótką kąpiel w jeziorze i przełożone z dnia poprzedniego ognisko, konkurs na najpiękniejszy wianek oraz puszczanie wianków po Jeziorze Jankowskim. Trzeciego dnia rankiem wyprawa wyruszyła do Gniezna. Pierwszym etapem zwiedzania najstarszej stolicy Polski było miejsce niezwykle ważne dla Polaków - gnieźnieńska katedra ze szczątkami patrona Polski św. Wojciecha, słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi oraz innymi historycznymi pamiątkami tu zgromadzonymi. Kolejnym etapem wyprawy były odwiedziny w Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym podczas pokazu multimedialnego nastąpiło swoiste podsumowanie ducatusowej wyprawy edukacyjnej. Następnie po spacerze po Gnieźnie i obiedzie w jednej z tamtejszych restauracji wyprawa wyruszyła w drogę powrotną w stronę Ziębic. Na miejsce uczestnicy wyprawy dotarli szczęśliwie w niedzielny wieczór. Bogaty program wyprawy był prawdziwą wycieczką do przeszłości w trakcie, której młodzież poznała historię swojego kraju od czasów biskupińskich Prasłowian poprzez twórców państwa polskiego - pierwszych piastowskich książąt i królów, aż do książąt śląskich z dynastii Piastów. Uczestnicy zapoznali się też z życiem i działalnością świętych patronów Polski i Śląska św. Wojciecha i św. Jadwigi. Tegoroczna wyprawa to kolejne przedsięwzięcie "Ducatusa", po ubiegłorocznej wyprawie na pola Grunwaldu, które miało przybliżyć młodym mieszkańcom naszej gminy wspaniałą historię państwa i narodu polskiego, uczyć patriotyzmu i dumy ze swojego kraju i jego bogatej historii i tradycji. Wyprawa, za udział, w której młodzież nie płaciła ani grosza, była możliwa dzięki hojności darczyńców, którzy przekazali 1% swojego podatku dochodowego za 2009 r. na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus", Gminie Ziębice oraz Ośrodkowi Opieki i Oświaty w Ziębicach, a także wolontariuszy z "Ducatusa", którzy przygotowali i przeprowadzili całą wyprawę oraz opiekowali się jej uczestnikami. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i sprawnego przeprowadzenia tej wyprawy składamy serdeczne podziękowania.   <640 fotek tutaj> (czekamy na fotki uczestników wyprawy)


WYPRAWA EDUKACYJNA  24-26.06.20011 

16.06.2011

 
STARTUJEMY    24 CZERWCA 2011 o godzinie 8:00, uczestników prosimy o wcześniejsze przybycie ma miejsce zbiórki: WOJSKA POLSKIEGO 4  (OOiO), dzieci ze szkoły  Henrykowskiej zabieramy z Henrykowa (zbiórka k/szkoły) godzina 8:15. Na spóźnialskich nie czekamy !
ZIĘBICKA LIGA BOULE 

16.06.2011

 
W zakładce "Rozgrywki Boule" wyniki rozgrywek IV i V  rundy, tabela. Następna  ostatnia runda  w dniu 30 czerwca 2011 roku (czwartek)  o godzinie 18-tej.  Rozdanie nagród, uroczyste zakończenie turnieju. 

Program wyprawy edukacyjnej 24-26.06.2011 i lista  uczestników

09.06.2011

 
1 DZIEŃ 24-06-2011 (piątek)

800 - wyjazd z Ziębic do Trzebnicy
11
00 - 1200 - zwiedzanie sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy
12
00- wyjazd z Trzebicy w stronę noclegu (Jankowo Dolne k. Gniezna) - po drodze ok. 1500 - przerwa na posiłek we własnym zakresie
17
00 - przyjazd na miejsce zakwaterowania - zameldowanie
17
30 - obiadokolacja
21
30 - Noc Świętojańska - tradycyjne zabawy sobótkowe przy ognisku, wianki

2 DZIEŃ 25-06-2011 (sobota)

800 - 830 śniadanie we własnym zakresie
830 - wyjazd do Biskupina (po drodze Gąsawa - pomnik Leszka Białego)
1000 - 1230 zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
1230 - wyjazd do Kruszwicy
1400  - 1430 - zwiedzanie mysiej wieży nad Jeziorem Gopło
1430 - wyjazd do Kruszwicy
1500- 1530 - zwiedzanie kolegiaty w Kruszwicy
1530-1630 - spacer po Kruszwicy - czas wolny
1630 - wyjazd do miejsca zakwaterowania
1900 - obiadokolacja
Czas wolny

3 DZIEŃ 26-06-2011 (niedziela)

800 -    830 śniadanie we własnym zakresie
830 -  wyjazd do Gniezna
900  -   1100 - Zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego
1130 -  1300-  Zwiedzanie Katedry w Gnieźnie
1300 - 1400 - czas wolny w Gnieźnie
1400 - wyjazd do Ziębic
Ok. 1900 - przyjazd do Ziębic

Lista uczestników wyprawy 

1.         Kamil Dubaniowski
2.         Przemysław Dawidowicz
3.         Monika Szczepańska
4.         Aleksandra Budakowska
5.         Michał Kuszaj
6.         Piotr Nahajło
7.         Michał Daszkiewicz
8.         Zuzanna Jania
9.         Katarzyna Idziak
10.     Weronika Pawnuk
11.     Piotr Cichowski
12.     Weronika Michoń
13.     Agnieszka Wolak
14.     Klaudia Jasińska
15.     Klaudia Wójcik
16.     Nikola Szczotka
17.     Patryk Kołsut
18.     Daniel Opach
19.     Dominik Krępa
20.     Kamil Pieńkowski
21.     Adam Demidowicz
22.     Adam Kruk
23.     Łukasz Skowroński
24.     Wiktoria Laszczyńska
25.     Wojciech Wendykowski
26.     Aleksander Hyla
27.     Anita Gołębiowska
28.     Tomasz Wójcik
29.     Ksenia Maria Frydrych
30.     Krystian Gałwa
31.     Jakub Siembida
32.     Iga Bez
33.     Grzegorz Kubicki
34.     Jagoda Beniuk
35.     Dorota Gradowska
36.     Natalia Cygan
37.     Szymon Biernat
38.     Wiktor Ochał
39.     Dominik Śliwa
40.     Jakub Skórzyński

Edukacyjna wyprawa dzieciaków z Ducatusem

07.06.2011

 
W Towarzystwie Przyjaciół Ziębic "Ducatus" trwają intensywne prace nad organizacją wyprawy edukacyjnej dla dzieci i młodzieży z miasta i gminy Ziębice. Przypominamy, że w roku ubiegłym wyprawiliśmy ziębicką młodzież na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem. W tym roku 40 dzieciaków weźmie udział w wyprawie szlakiem piastowskim przez Trzebnicę do Biskupina, Gąsawy, Kruszwicy i Gniezna. Podczas trwającej od 24 do 26 czerwca wyprawy dzieci i młodzież pozna historię, obyczaje i miejsca związane z początkiem państwowości polskiej. Zarezerwowano już noclegi i autokar oraz opracowano plan wyjazdu. Dzięki odpisom 1% podatku dochodowego, dofinansowaniu z konkursu zadań publicznych gminy Ziębice oraz Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach żadne dziecko biorące udział w wyprawie nie zapłaci ani jednego grosza za udział w tym przedsięwzięciu. We współpracy ze szkołami wybrano już 40 uczestników wyprawy, którymi podczas wyjazdu będą opiekowali się, społecznie, jako wolontariusze członkowie Ducatusa .
"DNI Ziębic 2011"

21.05.2011

 

Drugi rok z rzędu Ducatus na dni naszego Miasta przygotował coś  innego dla mieszkańców naszego miasta. W ubiegłym roku był to turniej cymbergaja dla organizacji OPP z terenu naszej gminy i mecz pokazowy Burmistrz Antoni Herbowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Sobol. W tym roku wspólnie z OOiO przeprowadziliśmy otwarty turniej boule  o puchar Burmistrza Ziębic. Tor przy OOiO wybudowanym z własnych środków i wsparciu osób nam przychylnych gości uczestników Ziębickiej ligi, gościł tez uczestników otwartego turnieju gry zwanej patanqa lub bule. Pogoda dopisała, zabawa przednia. Po zakończeniu rozgrywek drużynowych w miesiącu wrześniu planujemy jest jeszcze jeden turniej otwarty dla mieszkańców naszej gminy. Laureaci turnieju o puchar Burmistrza w ramach DNI ZIĘBIC 2011, GRATULACJE DLA 

    I miejsce  GRZEGORZ   ŁOJOWSKI
   II miejsce   MIROSŁAW  PASZKIEL
  III miejsce  JAROSŁAW  ŻURAWSKI

<tutaj fotki>


Zebranie w Ducatusie

10.05.2011

 
Od dziś szeregi Ducatusa zwiększyły sie o dwie nowe osoby: Dorotę i Leszka. Na dzisiejszym zebraniu przyjęto w nasze szeregi nowych przyjaciół Ziębic. Witamy w naszych szeregach.
ZIĘBICKA LIGA BOULE 

07.05.2011

 
W zakładce "Rozgrywki Boule" wyniki rozgrywek III rundy, tabela. Następna  IV i V runda  w dniu 21 maja 2011 roku (sobota)  o godzinie 12-tej. 

GALERIA 5  NIECZYNNA

05.05.2011

 
Galeria 5", nasz pomysł na prezentację dorobku  lokalnych twórców i kolekcjonerów zmuszeni jesteśmy czasowo zamknąć. Na jaki okres czasu? Nie wiemy  .... więcej szczegółów w zakładce Galeria 5.

 


692 podatników zostawiło rozliczenie PIT-2010 w Ducatusie

15.04.2011

 
15 kwietnia 2011 roku o godzinie 13:45 zakończony został program odbierania rozliczeń finansowych za rok 2010 przez pracowników Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w naszej siedzibie. W czasie ostatniego dyżuru panie z Urzędu Skarbowego odebrały rozliczenia od 254 podatników. W roku 2011 rozliczenie złożyło 692 podatników podatku dochodowego.  W naszej siedzibie dostępne były wszelkie druki niezbędne do rozliczeń finansowych.  W ciągu sześcioletniej akcji przyjmowania rozliczeń podatku dochodowego PIT w siedzibie Ducatusa złożono 3532 rozliczeń. Rok bieżący był rekordowym pod względem przyjętych rozliczeń.   Podziękowania kierujemy  w kierunku pań z Urzędu Skarbowego które odbierały rozliczenia  i w stronę Kierownictwa Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich za pomoc w realizację naszego programu "Urząd bliżej obywatela".   DZIĘKUJEMY,  licząc na dalsza współpracę w latach następnych.
ZUS  w  DUCATUSIE 

12.04.2011

 
06 maja br. (piątek) od godz. 10:oo do 13:oo w siedzibie TPZ DUCATUS przy Pl. Strażackim 5 w ZIĘBICACH bezpłatnych porad w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń ZUS, udzielał będzie inspektor ZUS z WAŁBRZYCHA. Na miejscu dostępne będą druki i formularze ZUS.
JUŻ GRAMY .........

01.04.2011

 
W piątkowe popołudnie 1 kwietnia na bulodromie przy Ośrodku Opieki i Oświaty w Ziębicach spotkały się drużyny rywalizujące w ziębickiej lidze boule. Liga, której organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" ruszyła z rozgrywkami właśnie od 1 kwietnia. .................... więcej: relacja,  wyniki, tabelka i dużo zdjęć w zakładce "ROZGRYWKI BOULE" 
ZIĘBICKA LIGA BOULE 

21.03.2011

 
W zakładce "Rozgrywki Boule": lista zgłoszonych drużyn , wylosowane nr startowe i terminarz rozgrywek.  Na dzień 26 marca 2011 (sobota) o godzinie 13-tej planujemy oficjalny trening drużyn startujących . Spotykamy sie na torze przy ulicy Wojska Polskiego 4 (OOiO), w przypadku niesprzyjającej pogody trening odwołamy. 
 PIT-y złożone .....(drugi dyżur)

18.03.2011

 
Pod czas drugiego dyżuru pracownica Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w siedzibie Ducatusa sprawdziła i przyjęła  rozliczenie podatku dochodowego za rok 2010 od 324 podatników. 
Przygotowania do rozgrywek boule

15.03.2011

 
W dniach 16 i 17 marca 2011 o godzinie 17-tej w siedzibie Ducatusa odbędzie się spotkanie organizacyjne dla drużyn zgłoszonych do turnieju Ziębickiej Ligi Bule. Tematem spotkania jest: zapoznanie się z zasadami gry w bule, przyjecie regulaminu rozgrywek, losowanie numerów startowych oraz opracowanie harmonogramu rozgrywek. 
Pierwsze  PIT-y złożone ......

18.02.2011

 
W dniu pierwszego dyżuru pracownica Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w siedzibie Ducatusa sprawdziła i przyjęła  rozliczenie podatku dochodowego za rok 2010 od 114 podatników. 
ZIĘBICKA LIGA BOULE 

19.01.2011

 
Od 25 stycznia rozpoczynamy zapisy drużyn do rekreacyjnego turnieju Bule. Szczegóły w zakładce Rozgrywki Boule.
PIT-y składamy w Ducatusie

12.01.2011

 
 

W siedzibie TPZ Ducatus od 6 lat realizujemy nasz program "Urząd bliżej obywatela" razem z Urzędem Skarbowym w Ząbkowicach. Od 25 stycznia dostępne będą w naszym biurze druki do rozliczenia podatku dochodowego za 2010 rok ( PIT-y). W okresie przyjmowania rocznych rozliczeń podatkowych za rok 2010 w siedzibie Ducatusa raz w miesiącu dyżurować będzie pracownica Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich. Na miejscu dostępne będą druki i instrukcje rozliczeniowe a pani sprawdzi i przyjmie rozliczenia podatku dochodowego PIT bez potrzeby podróżowania do Ząbkowic. Pierwszy termin to:  18 lutego 2011 (piątek)  8:15 - 13:45 nasza siedziba : Plac Strażacki 5,  ZIĘBICE 


 
WANDALE ATAKUJĄ DUCATUSA 

29.11.2010

 
W nocy z piątku na sobotę (26-27.11.) nieznani sprawcy  próbowali włamać się do naszej siedziby w Ziębicach przy Placu Strażackim 5. W jednym z okien lokalu stowarzyszenia wyrwano kratę, a w drugim naruszono, szczęśliwie nie wybito okien - prawdopodobnie sprawcy zostali spłoszeni. To kolejny akt wandalizmu, jaki pleni się w Ziębicach, szczególnie w weekendowe wieczory. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, tym bardziej, że siedziba Ducatusa mieści się 20 metrów od siedziby służb dyżurujących całodobowo i czuwających nad naszym bezpieczeństwem.

        


ZMIANA CZASU PRACY NASZEGO BIURA

27.11.2010

 
Od 01 grudnia 2010 roku z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy zmienić czas pracy naszego biura przy Placu Strażackim. Dostępni będziemy w każdy WTOREK i PIĄTEK od godziny 10-tej do 12-tej. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny (509-630-372 ) lub pocztę elektroniczną prezes@ducatus.org.pl , ducatus@ducatus.org.pl . Zapraszamy 

Sprzedajemy fotki z Grunwaldu 2010

18.11.2010

 
W Galerii 5 do nabycia fotki z wyprawy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" na rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem z okazji jej 600-lecia oraz do Torunia. Zapraszamy. 
CZŁONKOWIE DUCATUSA W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH 21.11.2010

17.11.2010

 
Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" jako apolityczne stowarzyszenie mieszkańców miasta i gminy Ziębice nie zarejestrowało komitetu wyborczego w nadchodzących wyborach samorządowych i nie rekomendowało, ani nie popierało żadnego z kandydatów na radnych oraz burmistrza. Jednak członkowie stowarzyszenia, jako ludzie wolni, żyjący w demokratycznym państwie mogli, bez wsparcia Ducatusa, startować w wyborach samorządowych, na co zdecydowało się czterech naszych członków. Informujemy więc, że spośród członków TPZ "Ducatus" do foteli radnych z różnych list i komitetów wyborczych aspirują:

Grzegorz Łojowski, Barbara Jankowiak, Jarosław Żurawski, Jurek Kopacz


 

Wyprawa edukacyjna do Planetarium.....

02.11.2010

 
W dniu 27 października 2010 Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" zorganizował edukacyjną wyprawę dla młodzieży z miasta i gminy Ziębice do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Całe przedsięwzięcie finansowano z darowizn 1% podatku dochodowego z 2009 r. oraz wsparcia Ośrodka Opieki i Oświaty i Urzędu Miejskiego w Ziębicach. W wyprawie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z: Henrykowa (12 osób), Ziębic - Szkoła nr2 (12 osób), Szkoła nr 4 (14 osób). Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało 4 członków Ducatusa (Karolina Kopacz, Katarzyna Pierzak, Marek Łakomiec, Grzegorz Łojowski i pani Marzena Tworek ze szkoły nr 2 . W programie edukacyjnej wyprawy był udział w 2 godzinnych zajęciach na temat : "Budowa i składniki Układu Słonecznego. Struktura Wszechświata. Elementy kosmologii". Seans uczy rozróżniać rodzaje ciał niebieskich oraz zapoznaje bliżej z planetami, gwiazdami i dalszymi składnikami wszechświata. Z programu wypadł niestety spacer po Śląskim Skansenie Etnograficznym z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Po części edukacyjnej uczestnicy wyprawy posilili się śląską pizzą i ruszyli do Ziębic.

    


Ziębice mają boulodrom .........

20.10.2010

 
W dniu 19 października 2010 roku oddano do użytku boulodrom, to tor do gry w boules. Historia gry w kule sięga czasów starożytnych kiedy to Grecy, a później Rzymianie grali w grę przypominającą dzisiejszą petanque. Jako kul używano kamieni (spheristies)oraz kul drewnianych pokrytych żelazną blachą (Rzymianie). 
Gra w kule wraz z ekspansją Rzymu była rozpowszechniana wśród wszystkich krajów śródziemnomorskich, gdzie przyjęła różne formy i nazwy boccia,boules ,bowls itp.
Obecna petanque i zasady gry wywodzą się z przełomu XIX i XX wieku - 1907 rok z gry zwanej "jeu provencal" (gra prowansalska). 100 lat temu ( 1958 r ) w Marsylii powstała Międzynarodowa Federacja Petanque i Gier Prowansalskich. Polska Federacja Petanque został powołana we Wrocławiu w roku 2002 i jej siedzibą jest również Wrocław. Ziębicki tor stworzyli : Towarzystwo Przyjaciół Ziębic Ducatus wraz z Ośrodkiem Opieki i Oświat w Ziębicach. Tor wybudowano dzięki sporej ilości wspierających nas partnerów których zaprosiliśmy na otwarcie boulodrom aby podziękować i wręczyć tradycyjne dyplomy wraz z podziękowaniami. Po oficjalnej cześci grę pokazowa rozegrali dyr.OOiO Andrzej Regner z prezesem Ducatusa Jurkiem Kopaczem oraz panowie Burmistrzowie: Antoni Herbowski i Edward Cymbała.
Podziękowania nasze za wsparcie budowy kierujemy do: Agaty Zwolińskiej uczennicy ZSP, Piotra Jajora prezesa ZWiK Ziębice, Jarosława Żurawskiego dyrektora MSGD, Andrzeja Płucienniczaka koordynatora prac społeczno-użytecznych UM Ziębice, Mirka Paszkiela, Artura Pelca dyrektora ZUK Ziębice, Mariana Szlagi prezesa Prefabrykacji Ziębice, Bernardyna Kozłowskiego sołtysa wsi Głęboka, Mirosława Wróbla kierownika Rejonu Dróg Ziębice. Uruchomiony tor służył będzie do rozgrywek Ziębickiej Ligii Boules która ruszy w przyszłym roku oraz kilku turniejów typu open. Ponieważ gra w boules nie ma ograniczeń odnośnie wieku, sprawności fizycznej ani płci graczy, dostępna jest dla wszystkich. Jest to świetna zabawa na świeżym powietrzu, nie jest też pozbawiona walorów sportowych.
"Ani reumatyzm, ani inne choroby nie są w stanie powstrzymać kogokolwiek przed tą grą. Jest ona odpowiednia dla ludzi w każdym wieku, młodych i starych" - napisał w XVI wieku Francois Rabelais. Można powiedzieć, że to gra dla leniwych. Mowa o bulach lub inaczej boulach lub petance (od francuskiego pétanque). Nikt się tu nie spoci, niepotrzebna jest wyśrubowana kondycja ani ponadprzeciętna siła. Wystarczy precyzja i celność, które można wyćwiczyć. Od zawodników nie jest wymagane absolutnie żadne doświadczenie ani szczególne predyspozycje fizyczne. W miesiącu styczniu 2011 ogłosimy nabór drużyn do Ziębickiej Ligii Boules, przeprowadzone zostaną zajęcia teoretyczne i przygotowawcze do sezonu. rozgrywek. A jak tylko pogoda pozwoli wychodzimy na tor. Liczymy że zaproponowana przez Ducatus i OOiO inna nieco forma uprawiania sportu znajdzie w naszej społeczności chętnych do uczestniczenia w tej grze towarzyskiej. 

      

      

 

<więcej fotek>


"Za Trud, za Serce, za Uśmiech ..... " 

18.10.2010

 
W sali widowiskowej  Ziębickiego Centrum Kultury 13 października b.r. odbyły sie uroczystości  gminy Ziębice, z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Miło nam donieść że Towarzystwo Przyjaciół Ziębic Ducatus  zostało nagrodzone za organizację wypoczynku i czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy w roku 2010 . Wyróżnienie  to  "Ziębicki  Laur Oświaty"  II edycji . Laureatem I edycji "Ziębickiego Lauru Oświatowego" za rok 2009  jest Ksiądz Dziekan dr Bogusław Konopka. Jest nam bardzo miło że nasza statutowa działalność: na rzecz miasta, gminy i jej społeczności została zauważona i doceniona, wiemy wszak jak trudno jest zyskać uznanie społeczności lokalnej za prace społeczną . Dyplom i pamiątkowy medalion oraz gratulacje  odebrał prezes Ducatusa Zb. Jurek Kopacz

    


Fotka z Ziębic na zamówienie ....

17.10.2010

 
Skończyły się wakacje, czas podróży i odwiedzin, nie wszyscy mogli odwiedzić swoje miasto dlatego od 1 września 2007 roku prowadzimy bezpłatną usługę internetową pt. "Fotka na zamówienie".
Każdy ziębiczanin mieszkający gdzieś w Polsce lub Świecie może zamówić u nas fotkę naszego miasta. Zamówienia prosimy kierować na adres :
foto@ducatus.org.pl
W zamówieniu prosimy określić co ma być na fotce z podaniem adresu lub lokalizacji, jednorazowo można zamówić 3 fotki. Fotki przesłane zostaną w pliku .jpg  w rozdzielczości umożliwiającej ich druk, na wskazany adres emaliowy w terminie 5 - 7 dni. 
Z uwagi na ograniczone możliwości przemieszczania się po terenie gminy  zamówione fotkami realizujemy tylko z terenu  naszego miasta.
W ten sposób TPZ DUCATUS chce umożliwić kontakt wizualny z Ziębicami byłym mieszkańcom i ludziom związanych w jakikolwiek sposób z naszym miastem. 

Porad ZUS-owskich udzielono .....  

16.10.2010

 
W dniu 15 października 2010 roku podczas 3 godzinnego dyżuru pracownica ZUS Wałbrzych udzieliła porad 34 mieszkańcom naszego miasta i gminy. Zabrała też ze sobą sporą paczkę dokumentów złożonych w tym dniu. Jakie oszczędności dla naszego społeczeństwa dają takie dyżury ? przekonali się osobiście Ci którzy załatwiali sprawy ZUS-owskie w DUCATUSIE. A wszystko to za sprawą naszego programu "URZĄD BLIŻEJ OBYWATELA"  realizowanego od 5 lat. Następny dyżur ZUS-u w Ducatusie na wiosnę roku 2011.
Roza Bock Chajeczkis w DUCATUSIE

23.09.2010

 
W dniu 23 września 2010 roku siedzibę Ducatusa odwiedziła Pani Roza Bock Chajeczkis. Ziębiczanka która w roku 1970 opuściła nasze miasto wraz z rodziną, pani Róża jest absolwentką naszego LO. Po 40 letniej niebytności w naszym mieście wróciła do korzeni, a mieszkała całkiem niedaleko od naszej siedziby bo przy ulicy Klasztornej. Pani Róża obejrzała wystawę Grunwald 2010 w naszej Galerii 5, odbyła też szereg spotkań z koleżeństwem szkolnym, nas cieszy fakt że znalazła chwilę czasu na odwiedzenie Ducatusa o którym czytała w Internecie. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze pani Róża obiecała kolejną wizytę u nas kiedy tylko przyjedzie do Ziębic. Na zakończenie obdarowaliśmy naszego gości materiałami o tematyce Ziębic (mapy, widokówki, foldery i monetą Ducatusa) i na pamiątkę pobytu u nas. Pani Różo serdecznie dziękujemy za odwiedziny. 


GRUNWALD 2010 RAZ JESZCZE 

17.09.2010

 
W "Galerii 5" przy Placu Strażackim w Ziębicach w środę otwarto uroczyście wystawę fotograficzną stanowiąca fotoreportaż z tegorocznej wyprawy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" na rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem z okazji jej 600-lecia oraz do Torunia. W otwarciu wystawy wzięła udział część z uczestników wyprawy oraz zaproszeni goście: władze miasta z Burmistrzem oraz dyrektorzy instytucji miejskich. Wyprawa była sfinansowana z pieniędzy pozyskanych przez Ducatusa w ramach odpisu 1% podatku dochodowego dla OPP, konkursu Gminy Ziębice na zadanie publiczne oraz dotacji Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach, a jej współorganizatorem było ziębickie muzeum. Uczestnicy wyprawy młodzież i opiekunowie (z wyjątkiem 6 członków Ducatusa, którzy opłacili swój wyjazd) dzięki takim sponsorom mogli odbyć ta podróż całkowicie za darmo! Prezentowane na wystawie zdjęcia to foto-relacja z wyprawy autorstwa jej uczestników. Na ponad 120 fotografiach można obejrzeć, to co najciekawszego działo sie podczas tej wyprawy, czasami w krzywym zwierciadle! Osobom, które udostępniły swoje zdjęcia na wystawę wręczono podczas jej otwarcia skromne upominki ufundowane przez Referat Promocji Gminy Urzędu Miejskiego. Szkoda, że pomimo zaproszenia, tak nielicznie odwiedzili nas uczestnicy wyprawy, widać nie znaleźli czasu aby podzielić się wspomnieniami z towarzyszami podróży oraz sponsorami dzięki, którym mogli bezpłatnie uczestniczyć w tej wycieczce. < foto-relacja z otwarcia tutaj>
Wystawa w GALERII 5

13.09.2010

 
Zapraszamy do naszej Galerii 5 na wystawę fotografii uczestników obchodów 600- lecia Bitwy pod Grunwaldem. Na wystawie prezentujemy 120 zdjęć. Otwarcie w dniu 15 września 2010 roku, udostępniona do oglądania od dnia 20 września 2010 roku w godzinach otwarcia biura.


Wakacje w Ducatusie

10.08.2010

 
Od 10 sierpnia br. do 20 sierpnia biuro Ducatusa czynne codziennie od godziny 11-tej do godziny 13-tej,  przepraszamy my też mamy wakacje.

Foto relacja z WYPRAWY NA GRUNWALD 2010

24.07.2010

 
1 część albumu - 1000 szt zdjęć : <tutaj>  ,  

2 część albumu (nowe będą dokładane )  <tutaj> 


Relacja z wyprawy na GRUNWALD 2010

20.07.2010

 
W nocy z czwartku na piątek, autokarem wyruszyła z Ziębic wyprawa "Ducatusa" na wielką rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem, organizowaną w związku z mijającym w tym roku 600 -leciem tej wielkiej bitwy. Po 10 godzinach jazdy dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego Perkoz pod Olsztynkiem nad Jeziorem Plusznem, gdzie czekając na zakwaterowanie w pokojach mogliśmy wziąć kąpiel w pięknym jeziorze, odpocząć i zjeść posiłek. Wczesnym popołudniem udaliśmy się do oddalonego o ok. 25 km miejsca historycznej bitwy pod Grunwaldem. Tam już od kilku dni mieszkali wojowie, odbywały się liczne imprezy towarzyszące obchodom rocznicy grunwaldzkiej bitwy. Przez kilka godzin mogliśmy oglądać obozy rycerskie, stragany rzemieślników, a tym samym poznawać historię na żywo. Szczególnie pasjonujące były pokazy walk rycerskich. Wieczorem wróciliśmy do naszego ośrodka, gdzie czekał na nas ciepły posiłek i wspaniałe jezioro. Po nocy spędzonej w leśnym ośrodku wyruszyliśmy około 9 rano na rekonstrukcję bitwy. Przez 3 godziny przemierzaliśmy autokarem, w gigantycznym korku i upale 25 kilometrów dzielące nas od Grunwaldu, ale mimo tego, w dobrych humorach w nadziei na wielkie widowisko dotarliśmy szczęśliwie na miejsce i około godziny 13 zajęliśmy miejsce na widowni, ok. 150 m od pola bitwy. W niemiłosiernym tłoku, kurzu i upale wreszcie doczekaliśmy się! Obejrzeliśmy imponujące widowisko historyczne trwające około godziny, dla którego przemierzyliśmy ponad 500 km. Warto było! Chyba na wszystkich inscenizacja bitwy zrobiła ogromne wrażenie! Niestety dalsze wrażenia, jakie zapewnili nam w tym dniu organizatorzy inscenizacji nie były już tak miłe. 5 godzin oczekiwaliśmy pod autobusem, w czterdziestostopniowym upale na parkingu (pole koniczyny) na możliwość wyjazdu. Mimo, że nie mieliśmy żadnych informacji, o której uda nam się powrócić do ośrodka, humory nam dopisywały, umilaliśmy sobie czas m.in. "znęcając" się nad Krzyżakiem, którego pojmaliśmy na polu bitwy ;) Część z nas wróciła jeszcze na chwilę na grunwaldzie pola, część rozeszła się po okolicy w poszukiwaniu świeżej wody czy informacji (na próżno, bo nawet Policja nie wiedziała, kiedy uda się rozładować korki uniemożliwiające nasz wyjazd). W dobrym humorze trzymała nas tylko myśl o sytej kolacji i kąpieli w jeziorze. I stało się, około godziny 21 ruszyliśmy w stronę naszego Perkoza i już bez większych przeszkód, po krótkich zakupach dotarliśmy nad Jezioro Pluszne. 
W ostatnim dniu, po wczesnej pobudce i spakowaniu się wyruszyliśmy już po 8 rano w stronę Torunia, gdzie tym razem bez przeszkód i niespodzianek dotarliśmy przed południem. Kilkugodzinny spacer po pięknym zabytkowym starym mieście w Toruniu umożliwił nam tylko pobieżne zapoznanie się ze wspaniałymi zabytkami tego miasta, ale chyba na wszystkich Toruń wywarł ogromne, pozytywne wrażenie. Potem już tylko szybki obiad w miejscowej pizzerii, trochę czasu wolnego, no i oczywiście zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i zakup słynnych toruńskich pierników i po godz. 16 wyjazd w stronę Ziębic. Podróż przebiegała sprawnie i w dobrych nastrojach aż do wieczora, kiedy to z powodu zablokowania drogi musieliśmy znowu stać w korku przez prawie 2 godziny. Mimo tych trudności, po północy dotarliśmy szczęśliwie do Ziębic, gdzie koło siedziby Ducatusa już czekali na nas nasi bliscy. Zakończyła się nasza wielka wyprawa pod Grunwald. I nie zepsuły nam jej trudności komunikacyjne czy nieudolność organizatorów inscenizacji. Obejrzeliśmy niepowtarzalne widowisko historyczne, mieliśmy okazję poznać obyczaje naszych przodków i dosłownie zobaczyć historię na własne oczy. Obejrzeliśmy zabytki pięknego Torunia, a przede wszystkim mogliśmy przez 3 dni przebywać w swoim, wspaniałym towarzystwie, poznać się lepiej, wymienić poglądy, porozmawiać, nauczyć się wszyscy od siebie czegoś nowego. Razem przezwyciężać różne niedogodności, jakie zgotowała nam ta wyprawa, ale i razem cieszyć się, bawić i przeżywać wielkie historyczne widowisko. Ta wyprawa to wielkie doświadczenie, które zostanie w nas na zawsze. Młodzież z naszej gminy zaznaczyła swój udział w tej historycznej rocznicy 600 lecia bitwy pod Grunwaldem.
Cała wyprawa sfinansowana została ze środków pozyskanych przez Ducatusa z odpisu 1% podatku dochodowego przekazanego na nasze konto przez ofiarodawców oraz ze środków z zadania publicznego w ramach konkursu Gminy Ziębice z działu: upowszechnianie kultury fizycznej, sport i rekreacja (wspieranie imprez turystycznych i sportowych organizowanych dla mieszkańców Gminy Ziębice oraz wsparciu finansowym Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach (środki na wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży naszej Gminy), współorganizatorem wyprawy było Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Już dziś zapraszamy na wystawę fotograficzną z wyprawy grunwaldzkiej pokazującą fotografie wykonane przez jej uczestników. Otwarcie wystawy planujemy w sierpniu, informacja o wystawie znajdzie się w naszej gablocie przy ulicy Kolejowej i na naszej stronie internetowej. Szczegółowe rozliczenie wyprawy opublikujemy również na naszej stronie internetowej po uregulowaniu wszystkich płatności. Foto relacja z wyprawy zostanie zamieszczona do dnia 25 lipca 2010. Wszyscy dorośli uczestnicy wyprawy byli członkami Ducatusa i ci, którzy nie pełnili funkcji opiekunów młodzieży pokryli koszty swojego wyjazdu. 
Czekamy na zdjęcia....

19.07.2010

 
Czekamy na zdjęcia uczestników wyprawy na Grunwald. Na dzień dzisiejszy mamy już około 500 sztuk od opiekunów brak fotek młodzieży. Przypominam że dla 5-ciu osób mamy upominki, za najładniejsze zdjęcie. Wybrane z całości (około 120 szt) pokażemy na wystawie w Galerii 5.  

foto relacja z pobytu na Polach Grunwaldzkich w dniach 16/18 lipca 2010 roku po powrocie do domu.


NIE MIESZAJCIE NAS W SWOJE ROZGRYWKI !!

06.07.2010

 
W dzisiejszym numerze 25 Tygodnika Echo Tygodnia redakcja opublikowała nasze sprostowanie do listu pana Eligiusza Rozenbajgera zamieszczonego w numerze z 15 czerwca bieżącego roku. (list p.Rozenbajgera). Zapatrzeni w kampanię Prezydencką gminni politykierzy rozpoczęli przedwyborcze rozgrywki. Tylko dlaczego próbują w swoje "kopanie" wmanewrować Ducatusa ? przecież nigdy od swojego zaistnienia nie próbowaliśmy bawić sie w politykę lokalną a nasz zapis statutowy mówiący o działaniu na rzecz mieszkańców naszej gminy jest naszą podstawową domeną. 

"W nawiązaniu do listu pana Eligiusza Rozenbajgera zamieszczonego w Waszym Tygodniku w numerze z 15 czerwca bieżącego roku, w imieniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus", którego ten list w dużej części dotyczy, proszę o opublikowanie mojego listu, stanowiącego odpowiedź na list pana Rozenbajgera.Po pierwsze pani Radna Rady Miejskiej w Ziębicach, Agata Sobków nigdy nie była ani nie jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus". Po drugie Towarzystwo nasze nigdy, poza jednym przypadkiem, o którym w dalszej części, nie otrzymywało od Burmistrza Ziębic, Rady Miejskiej w Ziębicach, ani Urzędu Miejskiego w Ziębicach lub innych instytucji podlegających samorządowi gminnemu żadnych kwot pieniężnych, a jedyną formą finansową jaką wspiera nasze działania na rzecz mieszkańców  gmina jest dofinansowanie zadań publicznych, na które gmina corocznie ogłasza konkursy a "Ducatus", jak inne podmioty w tych konkursach startuje, składając odpowiednie wnioski wraz ze szczegółowym kosztorysem. Każde zadanie publiczne jakie w ten sposób jest przez Gminę Ziębice - w wyniku wygrania konkursu (co nie zawsze się nam udaje) dofinansowane, jest szczegółowo rozliczane, a kwoty ewentualnie pozostałe po jego realizacji zwracane są na konto gminy, tak więc nam nie zostaje do dyspozycji nawet grosz! Zadania te, corocznie realizowane przez "Ducatusa", zawsze służą całemu społeczeństwu miasta i gminy Ziębice, a nie jedynie członkom naszego Towarzystwa. Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" nigdy nie otrzymało na swoją działalność, utrzymanie lokalu lub jakikolwiek inny cel nawet jednej złotówki z budżetu gminy Ziębice. Prawdą  jest, że nasze Towarzystwo jest najemcą lokalu (siedziby Towarzystwa) przy Pl. Strażackim 5 w Ziębicach i, że jako stowarzyszenie posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego corocznie jest zwalniane z czynszu przez Gminę Ziębice, ale to nie zasługa gminy tylko Ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, która z urzędu upoważnia gminę do zastosowania tego typu zwolnień wobec OPP. Pozostałe koszty utrzymania naszego lokalu, jak koszty energii elektrycznej, ogrzewania, wody, remontów Towarzystwo ponosi z własnych środków. Stan ten trwa od czasów kiedy autor listu był Sekretarzem Gminy, a ówczesny i dzisiejszy Przewodniczący Rady Miejskiej w Ziębicach był członkiem "Ducatusa", więc ówczesne władze miasta i gminy o tych naszych "niecnych" działaniach doskonale wiedziały i jakoś wówczas obaj panowie nie widzieli w tym nic zdrożnego. Faktem jest również, że od kilku lat Towarzystwo nasze zarządza miejscami ogłoszeniowymi (6 słupów ogłoszeniowych i 5 tablic ogłoszeniowych) na terenie Ziębic, na podstawie umowy użyczenia od Gminy Ziębice, czerpiąc z tego tytułu dochody ale i ponosząc koszty ich utrzymania, sprzątania i plakatowania administrowania. I ta działalność rozpoczęła się jednak kiedy pan Rozenbajger był Sekretarzem Gminy, a pan Sobol członkiem "Ducatusa" i Przewodniczącym Rady Miejskiej i w tym przypadku jakoś to panom - ówczesnym włodarzom gminy nie przeszkadzało. I tu właśnie zdarzył się jedyny przypadek, kiedy "Ducatus" bez konkursu otrzymał od Gminy Ziębice "żywą gotówkę". W czasach sekretarzowania pana E. Rozenbajgera otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego pieniądze na renowację świeżo przez nas przejętych miejsc ogłoszeniowych  (ponieważ przed przejęciem przez nas były w opłakanym stanie) ale i te pieniądze zostały spożytkowane tylko i wyłącznie na ten cel i całkowicie rozliczone, a więc żaden grosz nie został przeznaczony na jakikolwiek inny cel. Ponadto informujemy, że w momencie kiedy po raz pierwszy podpisaliśmy umowę użyczenia nam miejsc ogłoszeniowych w Ziębicach od Gminy Ziębice, zwróciliśmy się na piśmie do Urzędu Gminy, którym kierował wówczas jako Sekretarz pan Rozenbajger, z wnioskiem o wpisanie naszego Towarzystwa do rejestru działalności gospodarczej i Urząd odmówił takiego wpisu uznając, że działalność polegająca na zarządzie miejscami ogłoszeniowymi przez Organizację Pożytku Publicznego nie jest działalnością gospodarczą. Dziś nagle, w oczach autora listu jest to już działalność  gospodarcza! Dziwne! Kilka lat temu mimo, że naszym członkiem był Przewodniczący Rady Miejskiej panu Rozenbajgerowi fakt użytkowania, czy najmu mienia komunalnego przez nasze Towarzystwo nie przeszkadzał, dziś przeszkadzać zaczął! Jeszcze bardziej dziwne! Szanowny Panie Eligiuszu i pan, w tej sytuacji ma czelność wspominać o aspekcie moralno - etycznym tej sprawy! Ma pan, jako wieloletni urzędnik samorządowy znający osobiście większość członków "Ducatusa" -  w tym mnie, jakiekolwiek wytłumaczenie, dlaczego przed rozpowszechnieniem nieprawdziwych wiadomości na temat naszego Towarzystwa nie spytał pan nas o jakiekolwiek wyjaśnienia, które pozwoliłyby panu uniknąć rozpowszechniania kłamstw i tym samym skompromitowania się w oczach wielu mieszkańców naszego miasta. Czy pan nie widzi w naszej gminie innych organizacji i stowarzyszeń działających na mieniu gminnym, wydającym dziesiątki tysięcy złotych z gminnych pieniędzy, remontujących z nich swoje siedziby, utrzymujących etaty, telefony itp. i nie potrafiących tych kwot rozliczyć. Wstyd nam ale wskażemy panu źródło takich informacji, to Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Ziębice i publikowane tam dokumenty pokontrolne, ale jako wytrawny samorządowiec musi pan to przecież wiedzieć. Kończąc oświadczamy, że nie pozwolimy wmieszać Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" w przedwyborcze rozgrywki gminnych politykierów i jeżeli kłamstwa na temat naszej działalności, rzekomo dofinansowywanej z gminnej kasy,  będą nadal rozpowszechniane sprawę przeciwko osobom szkalującym nasze dobre imię skierujemy do sądu.

  Prezes TPZ "Ducatus" Zbigniew Jerzy Kopacz 


Budujemy bulodrom..

30.06.2010

 
   28 czerwca br. rozpoczął  prace przy budowie bulodromu do zawodów turniejowych.
Co to takiego jest bulodrom, to tor o naturalnym podłożu do gry w petanque (zwanej też boule).
Petanque wywodzi się ze starożytnej gry, którą uprawiano w Egipcie ponad 5000 lat, do Polski gra w boule zawitała po II wojnie światowej wraz z repatriantami powracającymi z Francji, którzy przywieźli ze sobą kule.
W Ziębicach też będziemy grali w boule, Ducatus i Ośrodek Opieki i Oświaty przystąpili do budowy pierwszego toru. Dlaczego Ducatus angażuje się w to przedsięwzięcie ? Dlatego że jeden z zapisów naszego statutu mówi o rekreacji dla mieszkańców naszej gminy. Po turnieju cymbergaja jest to drugie nasze przedsięwzięcie rekreacyjne adresowane dla mieszkańców.
OOiO udostępnia swój plac przy ulicy Wojska Polskiego, Ducatus przeznacza środki finansowe, liczymy też na pomoc Urzędu Miejskiego w Ziębicach ( pracowników interwencyjnych) oraz innych na razie niewymienionych z nazwy, którzy zaoferowali swoją pomoc, uczynimy to po zakończeniu budowy. Wszyskich, którzy zechcą nam pomóc zapraszamy.
Liczymy, że jeszcze w okresie wakacji zorganizujemy turniej otwarcia a od września ruszymy z Ziębicką Ligą Petanque w rozgrywkach turniejowych.

   


"Malowane igłą" w Galerii 5 

25.06.2010

 

W dniu 30 czerwca br. otwieramy ekspozycję prac pani IRENY CHMIELOWSKIEJ pt "MALOWANE IGŁĄ". Prezentowane prace to obrazy haftowane. Wystawa czynna będzie od 30 czerwca do 25 lipca 2010, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15 -tej .  Zapraszamy.     -wstęp wolny- 

<zdjęcia z otwarcia wystawy>


Wyprawa na Grunwald z Ducatusem ....

24.06.2010

PROGRAM WYPRAWY 

 Ziębice (Pl. Strażacki) w nocy 16 lipca (piątek) godz. 015

  16 lipca 2010 r. - przyjazd do miejsca zakwaterowania około południa, (zakwaterowanie, posiłek we własnym zakresie,), wyjazd na pole bitwy grunwaldzkiej, udział w imprezach historycznych, wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, 1930 obiadokolacja, czas wolny.

  17 lipca 2010 r. (sobota) - rano (śniadanie we własnym zakresie) i wyjazd około 1000 na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem, powrót do miejsca zakwaterowania, 1930 obiadokolacja, czas wolny.

  18 lipca 2010 r. (niedziela) - rano (śniadanie we własnym zakresie) i wyjazd około 900 do Torunia, zwiedzanie starego miasta w Toruniu, posiłek, wyjazd do Ziębic, powrót do Ziębic - Plac Strażacki 5, w późnych godzinach wieczornych - około 2200.


W dniu 23 czerwca br. o godzinie 12-tej w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębickim Ratuszu spotykanie uczestników wyjazdu na Grunwald z opiekunami grup. W spotkaniu wezmą udział instytucje współfinansujące wyjazd. Całe spotkanie trwać będzie 45 min obecność uczestników obowiązkowa.

W dniu 31 maja br. minął termin rekrutacji uczestników wyjazdu na 600-lecie Bitwy Pod Grunwaldem w 600 jej rocznicę. Poniżej listy uczestników w podziale na grupy i opiekunowie tych grup: 

Opiekun Leszek Chyliński
Lp, Nazwisko Imię
1 Gierus Paulina
2 Hyla Olimpiusz
3 Hyla Aleksander
4 Mitak Szymon
5 Pawlak Kamila
6 Piątkowska Monika
7 Piwowarczyk Alina
8 Wendykowski Wojciech 
9 Woyciechowski Jędrzej
Opiekun Beata Stadnicka 
Lp.  Nazwisko Imię
1 Daszkiewicz Michał
2 Dubaniowski  Kamil
3 Górniak Patrycja
4 Gwiazdowska Aneta
5 Michoń Ewelina
6 Mika Natalia
7 Oszust Paulina
8 Pitura Michał
9 Staniszczak Karolina
10 Stróżewska Karolina
11 Śpiewak Patryk
12 Turzańska Aleksandra
Opiekun Danuta Woyciechowska 
Lp. Nazwisko Imię
1 Bosiak Barbara
2 Ferenc Marta
3 Koba Gabriela
4 Lapustyn Ewa
5 Malinowska  Patrycja
6 Siemieniec Bartosz
7 Skowroński Łukasz
8 Stępień Albert
9 Szpak Przemysław
10 Trawińska Zuzanna
11 Wawrzyniak Dawid
12 Woyciechowska Hanna 
13 Ziółkowska Anna
Opiekun Karolina Dębicka 
Lp. Nazwisko Imię
1 Pieńkowska Marlena
2 Pietruniak  Piotr
3 Skwira Tomasz
4 Jedynak Mateusz
5 Pawłowski Kamil
6 Waszyński Marcin

 

NORDIC WALKING

06.06.2010

 


Rekordowa oglądalność naszej strony

04.06.2010

 
W miesiącu maju naszą stronę odwiedziła rekordowa ilość wirtualnych naszych gości 2160 osób z 21 krajów świata. Od października 2007 roku kiedy utworzyliśmy naszą wizytówkę w sieci odwiedziło nas 46857 osób. Niebawem przystąpimy do przebudowy strony która będzie miała inny wygląd graficzny, prace tą już przygotowuje nasza członkini Karolina.

Członek Ducatusa Honorowym Obywatelem Ziębic

31.05.2010

 
Miło nam poinformować, iż z rekomendacji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziębic Ducatus oraz dyrektora Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach dr Adam Organisty Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" od 2005 r. w dniu 28 maja 2010 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Ziębic nadany przez Radę Miejską w Ziębicach. Adam Organisty jest młodym naukowcem, historykiem sztuki, pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od kilkunastu lat współpracuje z ziębickim muzeum, jest autorem wielu publikacji, wystąpień i artykułów omawiających zarówno zbiory ziębickiego muzeum, głównie prace Josepha Langera, jak i zabytki Ziębic i okolicy. Na wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą prezentował dorobek kulturalny i naukowy naszego miasta przyczyniając się do jego promocji w środowiskach akademickich całej Europy. Honorowemu Obywatelowi Ziębic dr Adamowi Organistemu składamy szczere gratulacje.          

              

KRYSZTAŁOWY DUKAT DUCATUSA dla.... 

30.05.2010
 
W ramach tegorocznych Dni Ziębic Ducatus zorganizował Turniej Cymbergaja dla Organizacji Pożytku Publicznego gminy Ziębice. Do rywalizacji stanęło 5 organizacji (Ducatus jako organizator nie brał udziału w rozgrywkach) zabrakło,  niestety Ludowego Klubu Sportowego "Henrykowianka". Poniżej klasyfikacja końcowa :  

1. miejsce Stowarzyszenie "Copernicus" JANUSZ GŁOWACKI
2. miejsce Stowarzyszenie "Absolwent" MAREK MATKOWSKI
3. miejsce Stowarzyszenie "Edukacja" JACEK CHWEDECZKO
4.Stowarzyszenie Promocji Wsi Lubnów i Okolic MARIUSZ  SZPILAREWICZ
5.Stowarzyszenie im. Hipolita Cegielskiego MARIUSZ JAŹWIEC

JANUSZ GŁOWACKI KRÓLEM STRZELCÓW TURNIEJU  12 bramek

Mecz pokazowy  pomiędzy: Panem Burmistrzem Antonim Herbowskim a Panem Przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Sobolem zakończył sie wynikiem remisowym 2:2.

Fundatorzy upominków  : , Skok Wspólnota,  Automobil Józef Zając,   Ośrodek Szkolenia  Aibin,  Wiesiek Konieczny Bar  "Mrówka", Akademia Bezpiecznej Jazdy "Lider"

Turniej sfinansowany ze środków zadania publicznego "Upowszechnianie kultury fizycznej, sport i rekreacja" na rok 2010  i własnych środków finansowych Ducatusa. Podziękowania  za pomoc dla: Ziębickiego Klubu Tenisowego i OOiO. DZIĘKUJEMY UCZESTNIKOM TURNIEJU I KIBICOM ZGROMADZONYM WOKÓŁ STOŁÓW NA KORCIE w PARKU. <foto>

GALERIA 5

27.05.2010

 
W dniu 29 maja w godzinach 15 - 17 będzie można spotkać się z p. KATARZYNĄ SOBOCKĄ autorką prac eksponowanych w Galerii 5. Zapraszamy ! 
Walne w Ducatusie

26.05.2010

 
Dziś podczas walnego zebrania członków Ducatusa zmieniono skład Zarządu TPZ Ducatus.
WYSTAWA BIŻUTERII  AUTORSKIEJ

25.05.2010

 
Od 25 maja 2010 do 09 czerwca 2010 w Galerii 5 eksponowana jest wystawa biżuterii pani KATARZYNY SOBOCKIEJ. Zapraszamy w godzinach 9:oo - 14:oo Plac Strażacki 5, Galeria 5.

            

<fotki z otwarcia ekspozycji>  


Turniej Organizacji Pożytku Publicznego gm. Ziębice

24.05.2010

 
Towarzystwo Przyjaciół Ziębic Ducatus zaproponowało Organizacją Pożytku Publicznego gminy Ziębice rozegranie turnieju o "KRYSZTAŁOWY DUKAT DUCATUSA" w trakcie tegorocznych Dni Ziębic. Dyscyplina turniejowa to CYMBERGAJ. 
" Cymbergaj to gra z ponad stuletnią tradycją w Polsce. W każdej ze swych odmian był podwórkowo-szkolną grą, popularną szczególnie wśród dzieci i młodzieży w latach sześćdziesiątych XX wieku." wg Wikipedii.
Na terenie gminy ziębice funkcjonuje 7 OPP, tylko jedna organizacja nie wyraziła chęci uczestnictwa w wspólnej zabawie.
Ciężar organizacyjny i finansowy wzięli na siebie członkowie Ducatusa. 
29 maja (sobota) o godzinie 14:30 rozpoczynamy rozgrywki na dwóch stołach w Parku Miejskim (kort tenisowy).
Hitem turnieju będzie
mecz pokazowy o godzinie 16:30 pomiędzy Panem Burmistrzem Antonim Herbowskim a Panem Przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Sobolem oboje wyrazili gotowość do tego "pojedynku". Dla uczestników turnieju pozyskaliśmy upominki od ziębickich fundatorów.
Kierownikiem turnieju jest prezes Ducatusa Jurek Kopacz który serdecznie zaprasza kibiców Stowarzyszeń i Samorządowców w okolice kortu. 

1. Stowarzyszenie "Copernicus" JANUSZ GŁOWACKI
2. Stowarzyszenie im. Hipolita Cegielskiego MARIUSZ JAŹWIEC
3. Stowarzyszenie "Edukacja" JACEK CHWEDECZKO
4. Stowarzyszenie "Absolwent" MAREK MATKOWSKI
5.Stowarzyszenie Promocji Wsi Lubnów i Okolic MARIUSZ  SZPILAREWICZ


Program "Dni Grunwaldu 2010" 

17.05.2010

 
Program "Dni Grunwaldu 2010" w których nasza grupa będzie brała udział:

16 lipca (piątek):
10.00 - Średniowieczny festyn i jarmark w osadzie rzemieślniczej
- turnieje, gry u rycerzy, zabawy w obozie rycerskim 
16.00 - VI Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem
17.00 - Próba inscenizacji
18.00 - Koncerty muzyki folkowej
22.00 - Wspólna zabawa na powietrzu z zespołami
Kino plenerowe - przy amfiteatrze 
17 lipca (sobota):
10.00 - Polowa Msza Święta u harcerzy w amfiteatrze
11.30 - Gminny Apel Grunwaldzki na wzgórzu Pomnikowym
- powitanie gości przez Wójta Gminy Grunwald
- wystąpienia zaproszonych gości
- wręczenie wyróżnień i pamiątkowych medali przez Wójta Gminy Grunwald
- część harcerska apelu
- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim
- pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej 
13.00 - Rycerstwo wychodzi w pole - przygotowanie rycerzy do inscenizacji
14.00 - Inscenizacja "Bitwy Grunwaldzkiej w wykonaniu około 1300 odtwórców historycznych
15.00-16.00 Koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej
16.30 - Pokaz lotów samolotów wojskowych ISKRA
17.00 - Występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (scena festynowa na dole - parking)
17.30 - Festiwal muzyki folkowej
19.00 - Występy zespołów artystycznych
22.00 - Wspólna zabawa z zespołami - scena festynowa
Festiwal ognia - obóz rycerski

Kino plenerowe - przy amfiteatrze 


  Lista na Grunwald

13.05.2010

     
  Lista uczestników wyjazdu na Grunwald i lista rezerwowa z której automatycznie uzupełniane będą osoby w miejsce osób które zrezygnują z listy podstawowej.
   
 

L.P

Nazwisko

Imię

1

Bosiak

Barbara

2

Daszkiewicz

Michał

3

Dubaniowski

Kamil

4

Ferenc

Marta

5

Gierus

Paulina

6

Górniak

Patrycja

7

Gwiazdowska

Aneta

8

Hyla

Olimpiusz

9

Hyla

Aleksander

10

Jedynak

Mateusz

11

Kowalik

Arkadiusz

12

Lapustyn

Ewa

13

Michoń

Ewelina

14

Mika

Natalia

15

Mitak

Szymon

16

Oszust

Paulina

17

Pawlak

Kamila

18

Pawłowski

Kamil

19

Piątkowska

Monika

20

Pieńkowska

Marlena

21

Pieruniak

Piotr

22

Pitura

Michał

23

Piwowarczyk

Alina

24

Siemieniec

Bartosz

25

Skowroński

Łukasz

26

Skwira

Tomasz

27

Staniszczak

Karolina

28

Stępień

Albert

29

Stróżewska

Karolina

30

Szpak

Przemysław

31

Śpiewak

Patryk

32

Turzańska

Aleksandra

33

Waszyński

Marcin

34

Wawrzyniak

Dawid

35

Wendykowski

Wojciech

36

Wilczyński

Adrian

37

Wiśniewski

Marcin

38

Woyciechowska

Hanna

39

Woyciechowski

Jędrzej

40

Ziółkowska

Anna

     
 

REZERWA

 

1

Koba

Gabryiela

2

Trawińska

Zenona

3

Malinowska

Patrycja

4

Sikorski

Andrzej

5

Łuczak

Andrzej

6

Dudek

Mateusz

7

Kiełbasa

Miłosz


  NORDIC WALKING 04.05.2010
   
  Zapraszamy do szkółki Nordic Walking - spacery z kijkami. Do dnia 10 maja br. przyjmujemy zapisy w naszej siedzibie przy Placu Strażackim 5. Ilość miejsc w szkółce ograniczona do 20 osób. Pierwsze zajęcia teoretyczne dla zapisanych osób odbędą się w dniu 11 maja (wtorek) o godzinie 18-tej  w naszej siedzibie. Program finansowany z zadań publicznych "Upowszechnianie kultury fizycznej, sport i rekreacji" Gminy Ziębice.  
  ZUS w DUCATUSIE 22.04.2010
 

  Realizując nasz program "Urząd bliżej obywatela" oferujemy pomoc mieszkańcom naszej gminy w zakresie spraw ZUS-owskich. w dniu 07 maja  br. (piątek) od godz. 09:3o do 13:oo w siedzibie TPZ DUCATUS przy Pl. Strażackim 5 w ZIĘBICACH bezpłatnych porad w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń ZUS, udzielał będzie inspektor ZUS z WAŁBRZYCHA. Na miejscu dostępne będą druki i formularze ZUS. Następne spotkanie w bieżącym roku z ZUS-em w DUCATUSIE  planujemy po wakacjach.
  Wyprawa Ducatusa pod Grunwald  20.04.2010
 

  W dniach 16/18 lipca 2010 Ducatus organizuje edukacyjną wyprawę dla młodzieży z miasta i gminy Ziębice na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem w jej 600 rocznicę. Całe przedsięwzięcie finansujemy z darowizn 1% podatku dochodowego oraz wsparciu Urzędu Miejskiego Ziębice. W dniu 07 kwietnia skierowaliśmy pisma do szkół : Gimnazjum Ziębice i Henryków, oraz szkół średnich.
  670 podatników zostawiło rozliczenie PIT-2009 w Ducatusie

19.04.2010

   
  16 kwietnia 2010 roku o godzinie 13:45 zakończony został program odbierania rozliczeń finansowych za rok 2009 przez pracowników Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w naszej siedzibie. W czasie comiesięcznych dyżurów od miesiąca lutego do kwietnia panie z Urzędu Skarbowego odebrały rozliczenia od 670 podatników. W naszej siedzibie dostępne były wszelkie druki niezbędne do rozliczeń finansowych. Łącznie wydaliśmy około 1350 druków.  W ciągu pięcioletniej akcji przyjmowania rozliczeń podatku dochodowego w siedzibie Ducatusa złożono 2840 rozliczeń. Rok bieżący był rekordowym pod względem przyjętych rozliczeń.   Podziękowania kierujemy  w kierunku pań z Urzędu Skarbowego które odbierały rozliczenia  i w stronę Kierownictwa Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich za pomoc w realizację naszego programu "Urząd bliżej obywatela".   DZIĘKUJEMY,  licząc na dalsza współpracę w latach następnych.
 

Zapraszamy do Galerii 5

19.04.2010
 

"JAN PAWEŁ II  W FILATELISTYCE "

 
   
  Po zakończeniu pilnego remontu w naszej Galerii 5 zapraszamy na pierwszą wystawę programu "Prezentacje Kolekcjonerskie" mieszkańców naszego miasta i gminy oraz gmin ościennych. Pierwsza ekspozycja to "JAN PAWEŁ II  W FILATELISTYCE ". Wystawa ta  to prezentacja drobnej części zbiorów fatalistycznych pana Mirosława BILATA, prezentowane będą znaczki pocztowe ze świata z wizerunkiem naszego papieża  Jana Pawła II w V rocznice jego śmierci.  Zapraszamy od 12 do 27 kwietnia .  WSTĘP WOLNY OD OPŁAT.
 

  Rozstrzygnięcie konkursu ofert Gminy Ziębice na wykonania zadań publicznych

07.04.2010

   
  W dniu 07 kwietnia 2010 roku na stronie UM zamieszczona została informacja z rozstrzygnięcia konkursu ofert na powierzenie lub wsparcie wykonania zadań publicznych wynikających z programu współpracy Gminy Ziębice z organizacjami pozarządowymi w roku 2010. Poniżej przedstawiamy dodatkowe wyjaśnienia do naszych zgłoszonych propozycji - dział upowszechnianie kultury fizycznej, sport i rekreacja  

1.    Turniej cymbergaja dla organizacji OPP całkowity koszt zadania 600,- złotych złożona oferta 400,- złotych, 200,- złotych udział własnych środków finansowych 

2.   600 lecie Bitwy pod Grunwaldem - wyprawa do przeszłości  całkowity koszt zadania 11100,- złotych złożona oferta 3960,- złotych, 6140,- złotych udział własnych środków finansowych  

3.   NORDIC WALKING Spacery z kijkami całkowity koszt zadania 300,- złotych złożona oferta 300,- złotych,  

- dział Kultura i sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji, nauka i edukacja    

4.   wirtualny spacer po Ziębicach  prezentacje multimedialne z wybranych miejsc na terenie miasta, całkowity koszt zadania 1450,- złotych złożona oferta 1450,- złotych,     

Cztery złożone nasze wnioski zyskały aprobatę:  Gminnej Komisji Konkursowej, Gminnej Rady Sportu, Burmistrza Ziębic, Ducatus w realizację powyższych zadań angażuje własne środki finansowe w kwocie 6340,00 złotych, środki te to darowizny 1% z roku 2009 i środki pochodzące z własnej działalności gospodarczej.


  OSTATNIA OKAZJA ......

07.04.2010

     
  To już ostatnia okazja złożenia PIT-ów  za rok 2009  w Ducatusie. 16 kwietnia 2009 (piątek) ostatni dyżur pracownic Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w Ducatusie  w godzinach  8;15  --  13;45  zapraszamy. 
  Pierwsze  PIT-y złożone ......

26.02.2010

     
 

W dniu pierwszego dyżuru pracownice Urzędu Skarbowego z Ząbkowic Śląskich w siedzibie Ducatusa sprawdziły i przyjęły  rozliczenie podatku dochodowego za rok 2009 od 207 podatników (169 druków PIT). Zapraszamy na następny dyżur w dniu 16 kwietnia 2010. <fotki>